Chór


"...Gdzie słyszysz śpiew tam wstąp,
Tam dobre serca ludzie mają,
Bo ludzie źli, wierzaj mi,
Nigdy nie śpiewają..."

Johann Wolfgang von Goethe


Z parafią św. Antoniego w Woli Kiełpińskiej, z krótszymi lub dłuższymi przerwami w swej działalności, ale zawsze nierozerwalnie związane było istnienie chóru parafialnego.

Chór swoją działalność w nowo powstałym kościele w Woli Kiełpińskiej rozpoczął od samego początku tj. od początku ubiegłego stulecia pod kierunkiem organisty Waleriana Ferenca. W okresie międzywojennym pracę jego z dużym zaangażowaniem kontynuował organista Stanisław Sakowski. Kolejna wojna to znowu czas przerwy w działalności chóru parafialnego. Reaktywowaniem jego zajął się od 1949 roku organista Edward Dubert wraz z księdzem Stanisławem Zającem. Okres ten wiązał się z największym rozkwitem zespołów muzycznych w naszej parafii. W tym czasie chór zdobywał wiele nagród w konkursach muzyki sakralnej. Po kilkunastu latach prężnej działalności nastąpiło jego rozwiązanie.


Kolejny raz chór parafialny reaktywowany został w 1978 roku, przez nowego organistę Edwarda Dymka, który przyszedł do Parafii wraz z nowym proboszczem ks. Kazimierzem Śniegockim. Jego marzeniem było, aby na nowo odrodzić chór. Bo też i chór, to szczególny instrument, na którym niełatwo grać... Ale też i tony, jeśli tylko dobrze przygotowane, brzmią najpełniej i najpiękniej. Bo nie ma piękniejszego instrumentu nad ludzki głos i nie ma piękniejszego zespołu, niż chór, którego piękny śpiew łączy z głębią tekstu, modlitwy, wiersza, a także z osobistym przeżyciem, poruszając do głębi serca i dusze wiernych słuchaczy.


Po odejściu z parafii ks. Kazimierza Śniegockiego organista Edward Dymek pozostał w parafii. Parafię objął ks. Mieczysław Zdanowski. Nie wpłynęło to na pracę chóru.


W 2000 roku nastąpiła reorganizacja i odnowienie składu chóru. Liczył wtedy 23 osoby, w tym: 5 sopranów, 5 altów, 5 tenorów i 8 basów. Założycielem chóru i jednocześnie dyrygentem był organista Edward Dymek. Opiekunem duchowym był m.in. ks. Łukasz Turban.


Chór był czterogłosowy mieszany. Tworzyły go osoby pracujące zawodowo, które mimo rozlicznych obowiązków znajdowały czas na próby i występy. Chórzyści zwykle nie mieli przygotowania muzycznego. Łączyła ich jednak pasja do muzyki.


Swoim śpiewem Chór starał się aktywnie uczestniczyć w życiu parafii oraz najlepiej jak potrafił uświetniać uroczystości religijne oraz patriotyczne. Przez wiele lat występował na Mszy św. Rozpoczynającej Święto Darów Ziemi organizowane przez Gminę Serock w Woli Kiełpińskiej oraz na Mszy za Ojczyznę. 27 listopada 2008 roku na zaproszenie Związku Literatów Polskich miał zaszczyt wystąpić na uroczystości wręczenia nagród im. Witolda Hulewicza w Domu Literatury w Warszawie. (Laureatami nagrody byli m.in. nasi parafianie Anna i Marian Kurtyczowie za monografię historyczną o parafii "Zegrze - Wola Kiełpińska, Dzieje parafii i okolic"). Uczestniczył także na uroczystości 25lecia poświęcenia kościoła św. Jadwigi na osiedlu 1000-lecia w Płocku. (Stawianie tego kościoła rozpoczął ks. proboszcz Mieczysław Zdanowski.)


Chór miał bogaty repertuar pieśni, który był systematycznie powiększany. Wykonywał Pasję według ks. Starościńskiego, a także dzieła Bacha, Verdiego, Donizettiego. Korzystając z dzieł mistrzów oraz własnych utworów skomponowanych przez syna organisty Krzysztofa Dymka starał się jak najlepiej czcić Boga w nabożeństwach całego roku liturgicznego. Wspierani przez ogromne serce Księdza Proboszcza Mieczysława Zdanowskiego chórzyści spotykali się na próbach w każdy piątek o godzinie 19.30 w Domu Parafialnym.


Podczas swoich wizytacji pasterskich ks. bp. Stanisław Wielgus bardzo mocno podkreślał wzorowe wręcz wykonanie i dobór repertuaru chóru parafialnego.


18 września 2011 roku organista Edward Dymek został zwolniony przez nowego proboszcza ks. Tadeusza Wołowca i przeszedł na emeryturę. Był to trudny moment dla chóru, bowiem niepewność co do przyszłości i emocje towarzyszące odejściu jego założyciela nie służyły prawidłowej działalności.


Organizacji chóru od nowa podjął się nowy organista Karol Krawczyk. Uczestniczy w nim część dawnych członków chóru jak i zupełnie nowi chórzyści. Jak do tej pory nie mają jeszcze żadnych znaczących osiągnięć.
 
Wyszukiwarka

Czas ucieka


wieczność czeka

wschód słońca 06:22 UT,
zachód słońca 15:15 UT
okr. zimowy +1h; okr. letni +2h
Dziś jest: 28 dzień i 5 tydzień r.
do końca roku pozostało 337 dni
Imieniny obchodzą:
Agnieszka, Julian, Walery, Karol, Tomasz, Karina, Lesław, Radomir
Twoje IP: 18.234.247.75
jesteś gościem wyświetlono razy obecnie jest gości
© by Marian Kurtycz
Ostatnia aktualizacja strony
03.02.2018
Witryna powstała 1 maja 2011 r. w dniu beatyfikacji Papieża Jana Pawła II