Ks. kanonik Mieczysław Zdanowski


Mieczysław Zdanowski urodził się 24 lipca 1936 roku w Balinie w parafii Żałe w Dekanacie Rypińskim. Jego rodzicami byli Antoni i Jadwiga z domu Tomaszewska. Tuż przed wybuchem wojny rodzice przeprowadzili się do Osieka w dekanacie Rypińskim. Zaraz potem ojciec został powołany do wojska a po załamaniu się frontu trafił do niewoli niemieckiej z której został wyzwolony dopiero w 1945 r. przez Amerykanów pod Hanowerem. Przez całą wojnę mieszkał z mamą i młodszą siostrą u dziadków Tomaszewskich.

Do szkoły podstawowej od razu do II klasy poszedł w Osieku w 1945 r. Liceum zaczął w 1951 r. a maturę zdał w 1955 roku i od razu wstąpił do seminarium.

Święcenia kapłańskie otrzymał 11 czerwca 1961 roku w Płocku. Jako neobrezbiter został wikariuszem w Makowie Mazowieckim w parafii św. Józefa. W 1963 roku został skierowany do Żuromina do parafii św. Antoniego z Padwy. Ponad rok pracował sam zastępując proboszcza księdza Kazimierza Żbikowskiego, przebywającego w USA. Z tamtąd po pięciu latach pracy w 1968 roku przeniesiony został do najstarszej parafii płockiej tzw. "fary" pw. św. Bartłomieja w Płocku. Tam przez 9 lat pracował w filialnej kaplicy cmentarnej pw. św. Elżbiety.

W 1972 roku został członkiem Wydziału Duszpasterskiego i Diecezjalnym Referentem ds Duszpasterstwa Kobiet. W 1976 roku został mianowany proboszczem parafii pw. św. Zygmunta w Opinogórze.

W dniu śmierci Prymasa Tysiąclecia ks. Stefana Wyszyńskiego 28 maja 1981 r. rozpoczął pracę na najtrudniejszym odcinku jego kapłańskiej drogi. Otrzymał zadanie zorganizowania nowej 22 tysięcznej parafii, pw. Błogosławionej Jadwigi Królowej, na nowym, wielkim osiedlu Łukasiewicza w Płocku. Otrzymał duży krzyż i błogosławieństwo na nową placówkę.

Najpierw musiał zintegrować ludzi przybyłych z różnych stron by poczuli się wspólnotą parafialną, następnie wybudować kaplicę, mieszkania dla księży i przygotować teren pod budowę kościoła z prawdziwego zdarzenia. Początkowo księża mieszkali w wynajętych pokojach i odprawiali Msze święte na pustym placu pod gołym niebem. 20 grudnia 1981 roku poświęcono tymczasowy kościół parafialny pod wezwaniem M.B. Częstochowskiej. 10 czerwca 1982 roku został mianowany dziekanem dekanatu Płock-Zachód. Zmęczony 5letnią intensywną pracą 21 września 1986 r. poprosił biskupa o przeniesienie na spokojniejszą placówkę.

W październiku 1986 roku został administratorem, później proboszczem parafii Zegrze w Woli Kiełpińskiej. Swoją działalność w parafii opisał w cytowanej przez nas wielokrotnie "Kronice Parafialnej". W kwietniu 1997 roku został odznaczony tytułem kanonika, a w maju tegoż roku został mianowany wice-dziekanem nowo utworzonego dekanatu w Serocku. 7 maja 2003 został mianowany przez bpa Stanisława Wielgusa Kanonikiem Honorowym Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej.

W tym czasie gdy był proboszczem w parafii Zegrze znacznie zwiększyła się liczba osób przyjmujących Komunię świętą. Z jego inicjatywy powstała w parafii Akcja Katolicka, która prężnie działa aż do jego przejścia na emeryturę w czerwcu 2009 r. Powstało także Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Ruch Rodzin Nazaretańskich. Dużym sukcesem była też nieprzerwana działalność Chóru Parafialnego.

Miał też duże osiągnięcia na polu gospodarczym. Wybudował nowy duży dom parafialny z mieszkaniami dla wikariuszy i księdza emeryta oraz salami dla grup parafialnych. Uporządkował teren przed plebanią i wykonał parking. Przeprowadził kapitalny remont starej plebanii. Gruntownie wyremontował więźbę i elewację kościoła. Wymienił instalację elektryczną w kościele. Wstawił do kościoła dubeltowe okna z witrażami ornamentowymi oraz witraże św. Antoniego - patrona parafii i błogosławionego Romana Archutowskiego - pochodzącego z naszej parafii, z Karolina. W okno odzielające lożę kolatorską od prezbiterium wstawił witraż z emblematami Sakramentów świętych. Kupił figury św Piotra i św. Pawła na elewację kościoła. Na cmentarzu w miejsce rozpadających się grobów jego poprzedników wybudował kaplicę cmentarną. W jej podziemiach jest miejsce wiecznego spoczynku dla księży. Kaplica ma nosić imię bł. ks. R. Archutowskiego.

Przeszedł na zasłużoną emeryturę w czerwcu 2009 r. i pozostał w parafii jako emeryt. Więcej informacji o jego życiu i działalności można znależć w:
w 70 numerze gazety parafialnej "Antoni" z Bożego Ciała 2009 roku. PDF (3,13 MB)
w albumie "25 lat z życia w parafii PDF (8,9 MB)"
Pożegnanie ks. proboszcza M. Zdanowskiego
Pożegnanie ks. proboszcza M. Zdanowskiego - zdjęcia
50-lecie kapłaństwa ks. M. Zdanowskiego
50-lecie kapłaństwa ks. M. Zdanowskiego- zdjęcia

Na podstawie książki Anny i Mariana Kurtyczów "Zegrze-Wola Kiełpińska. Dzieje parafii i okolic"
gazety parafialnej "Antoni"
osobistych relacji ks. Mieczysława Zdanowskiego 
Wyszukiwarka

Czas ucieka


wieczność czeka

wschód słońca 02:20 UT,
zachód słońca 18:58 UT
okr. zimowy +1h; okr. letni +2h
Dziś jest: 183 dzień i 27 tydzień r.
do końca roku pozostało 182 dni
Imieniny obchodzą:
Jagoda, Urban, Maria, Karina, Serafin
Twoje IP: 3.238.24.209
jesteś gościem wyświetlono razy obecnie jest gości
© by Marian Kurtycz
Ostatnia aktualizacja strony
03.02.2018
Witryna powstała 1 maja 2011 r. w dniu beatyfikacji Papieża Jana Pawła II