ks. kan. Tadeusz Wołowiec


Tadeusz Wołowiec urodził się 12 czerwca 1951 r. w parafii pw. św. Trójcy w Krajkowie w dekanacie Raciążskim, w powiecie Płońskim. w województwie mazowieckim. Kościół parafialny nosi wezwanie św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży. Z tej samej parafii pochodzi ks. Wawrzyniec Ulanowski wyświecony w 1958 r. i ks. Józef Wołowiec (brat ojca ks. Tadeusza) Marianin. wyświęcony w 1955 r.

Po ukończeniu Seminarium Duchownego w Płocku Tadeusz Wołowiec został wyświęcony na księdza 12 czerwca 1977 roku przez Biskupa Bogdana Sikorskiego. Zaraz po święceniach kapłańskich został skierowany do pracy w parafii Żurominek Kapitulny. Proboszczem był tam wówczas chory na stwardnienie rozsiane ks. Tadeusz Piasecki. Biskup Bogdan Sikorski prosił księdza Wołowca o opiekę nad schorowanym kapłanem. Po roku ks. Piasecki posługiwał się już wózkiem inwalidzkim. Wtedy wszelkie prace duszpasterskie, administracyjne i gospodarcze w parafii wykonywał ksiądz Wołowiec. On także woził proboszcza do lekarzy, karmił go, pełnił posługę pielęgniarza.

Po 3,5 roku został mianowany przez biskupa Sikorskiego proboszczem parafii Żurominek. Stało się to na prośbę ks. Tadeusza Piaseckiego. Przez pięć lat opieki nad chorym kapłanem ks. Wołowiec wypełniał (jak sam mówił) wszelkie obowiązki związane z funkcjonowaniem parafii, ponadto pobudował nową plebanię i wyremontował budynki gospodarcze.

Po 6 latach od święceń kapłańskich ksiądz Wołowiec otrzymał nominację na proboszcza parafii Joniec, również z prośbą o opiekę nad mieszkającym na plebani ks. Janem Dąbrowskim, byłym więźniem obozu w Dachau. Poza pracą duszpasterską ks. Tadeusz (jak sam relacjonował) dokonał w Jońcu generalnego remontu plebanii wraz z jej rozbudową oraz kapitalnego remontu kościoła od posadzki aż po dach, łącznie z ogrzewaniem, odnowieniem polichromii i wykonaniem nowych tynków na zewnątrz kościoła.

Ks. Tadeusz wybudował też podobno kościół filialny w Lisewie. Przez wiele lat w parafii Joniec organizował wczasorekolekcje dla chorych i niepełnosprawnych diecezji płockiej, przyjmował grupy oazowe, ministranckie i dzieci z ubogich rodzin. Mieli oni udostępnione nie tylko budynki gospodarcze czy organistówkę, ale i plebanię. W 1996 r. został odznaczony tytułem kanonika. W parafii Joniec ksiądz Tadeusz pracował 19 lat.

W ostatnich latach od 15 lipca 2002 r. do 12 lipca 2009 r. ks. Tadeusz Wołowiec był proboszczem parafii św. Bartłomieja w Świedziebni, którą objął (jak sam mówi) dużą troską duszpasterską i gospodarczą. W tym czasie dokonano podobno renowacji tynków zewnętrznych kościoła, ocieplono plebanię, wymieniono okna w organistówko-wikariacie, wyremontowano chodnik przy kościele oraz zakrystię, wybudowano świetlicę parafialną oraz rozpoczęto budowę parkanu na drugim cmentarzu.

Ksiądz proboszcz podobno szczególną troską obejmował także śpiew i muzykę w parafii. W Świedziebni istniał chór parafialny, 4 schole, młodzieżowy zespół muzyczny oraz orkiestra dęta, która w początkach liczyła 10 osób, a dziś stanowią ją 42 osoby, z czego 32 to dzieci i młodzież.

Z dniem 19 lipca ksiądz kanonik Tadeusz Wołowiec rozpoczął pracę w parafii św. Antoniego - Zegrze z siedzibą w Woli Kiełpińskiej.

Na podstawie 71. numeru gazety parafialnej "Antoni" Wniebowzięcie 2009 PDF (2,27 MB)

Przyjęliśmy go w parafii z otwartym sercem. Słuchając jego życiorysu uwierzyliśmy, że będzie on godnym następcą odchodzącego na emeryturę dotychczasowego dobrego proboszcza ks. Mieczysława Zdanowskiego. Niestety w ciągu tych 3 lat kierowania parafią przez Ks. Tadeusza Wołowca nastąpiła zapaść parafii - tak pod względem gospodarczym jak i duszpasterskim. Przestały istnieć prawie wszystkie tak prężnie do tej pory działające stowarzyszenia i grupy parafialne (Akcja Katolicka, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Ruch Rodzin Nazaretańskich, Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, Z 9 Kółek Różańcowych pozostało 3 - i to tylko dlatego, że są to koła wioskowe luźniej związane z parafią. Parafia nie ma żadnej propozycji duszpasterskiej dla dzieci, młodzieży ani dorosłych)

Kolejnym "dziełem" księdza Tadeusza Wołowca było uderzenie w Chór (z którego bardzo szybko się wycofał i przeprosił), a później w gazetę parafialną "Antoni". Zapowiedział, że nie będzie z nią współpracował. Sprawa oparła się o Ks. Biskupa Piotra Liberę. Jak widać to poskutkowało. Dopiero teraz nagle ks. Tadeusz zorganizował Radę Parafialną, która rozpoczęła niewielki remont narożnika kościoła i parkanu wokół kościoła. Ks. Proboszcz założył swoją własną gazetę, której redakcja nie ma nic wspólnego z dotychczasową redakcją "Antoniego".
Życzymy im wszystkiego najlepszego.

Zgodnie z życzeniem ks. Biskupa nie rezygnujemy z aktywnego uczestnictwa w życiu parafii. Spychani przez ks. Proboszcza na margines życia parafialnego będziemy dalej prowadzili internetową stronę - już teraz "byłej" - gazety parafialnej "Antoni" i jako historycy - ku potomności - pilnie przyglądać się "tzw. pracy" ks. proboszcza Tadeusza Wołowca. Być może kiedyś powstanie o tym nowa książka. 
Wyszukiwarka

Czas ucieka


wieczność czeka

wschód słońca 02:20 UT,
zachód słońca 18:58 UT
okr. zimowy +1h; okr. letni +2h
Dziś jest: 183 dzień i 27 tydzień r.
do końca roku pozostało 182 dni
Imieniny obchodzą:
Jagoda, Urban, Maria, Karina, Serafin
Twoje IP: 3.238.24.209
jesteś gościem wyświetlono razy obecnie jest gości
© by Marian Kurtycz
Ostatnia aktualizacja strony
03.02.2018
Witryna powstała 1 maja 2011 r. w dniu beatyfikacji Papieża Jana Pawła II