Ks. kan. Jan Przedpełski (7.II.1854 - + 4.VII.1936)

(w parafii od 12.II.1921 do + 4.VII.1936)

Jan Przedpełski urodził się 7 lutego 1854 r. we wsi Pomianowo Dziarki w parafii Daniszewo. Po ukończeniu sześciu klas w gimnazjum płockim, w 1876 r. złożył egzamin w konsystorzu generalnym wobec egzaminatorów diecezjalnych i został przyjęty do Seminarium Duchownego w Płocku. Święcenia subdiakonatu otrzymał 4 listopada 1879 r. z rąk biskupa A. Gintowta, zaś sakrament kapłaństwa przyjął od tegoż biskupa 16 czerwca 1881 r. w katedrze płockiej. Pracę kapłańską rozpoczął na wikariacie w parafii Sarbiewo. W listopadzie 1882 r. przeniesiony został na wikariat w Myszyńcu. Po pięciu latach pracy w parafii myszynieckiej i zdaniu w 1885 r. egzaminu konkursowego na proboszcza, w marcu 1887 r. otrzymał samodzielną placówkę jako administrator parafii Dłutowo.


W lipcu 1889 r. otrzymał przeniesienie na administratora parafii w Czernikowie. Tu przez lat dwadzieścia prawie pracował wśród parafian, rozrzuconych pośród kolonistów niemieckich. Ze względu na nienajlepszy stan zdrowia, a zwłaszcza z powodu choroby oczu, na własną prośbę przeniósł się 27 sierpnia 1908 r. na mniejszą parafię w Grodźcu. Tu w maju 1920 r. podczas wizytacji pasterskiej biskup A. Nowowiejski udzielił 502 osobom bierzmowania. 12 lutego 1921 r. otrzymał nominację na probostwo w Zegrzu, aby mógł pracować z pomocnikiem. Tu pracował do końca swojego życia. W maju 1927 r. ojcowie kapucyni z Krakowi przeprowadzili bardzo udane misje parafialne.


W sierpniu 1935 r. podczas wizytacji kanonicznej biskup L. Wetmański 922 osobom udzielił bierzmowania. Przemówienie powitalne podczas wizytacji wygłosił książę Konstanty Radziwiłł, on też wraz z księżna Radziwiłłową z domu hrabiną Żółtowską byli świadkami bierzmowana i uczestniczyli w uroczystym obiedze. Towarzyszący biskupowi sekretarz zapisał: Kościół parafialny, wewnątrz odmalowany w roku ubiegłym, pięknie się przedstawia. Ołtarz jest odzłocony. Organ gruntownie wyrestaurowany. Chorągwie wszystkie nowe sprawione, jak również bielizna kościelna, bo złodzieje trzykrotnie się tu zakradali i wszystką bieliznę a innym razem chorągwie procesjonalne zrabowali. Plebania wspaniale się przedstawia, wewnątrz również odświeżona. Zabudowania gospodarcze odrestaurowane, dom dla służby również przebudowany. Na dom katolicki już przygotowano materiał z pustaków, ale dla braku funduszów do budowy nie przystąpiono. Cmentarz grzebalny, oddalony prawie kilometr od kościoła, wymaga nowego ogrodzenia... Brak organizacji katolickiej wśród dorastającej młodzieży odczuwać się daje w parafii. Wikariuszem w lipcu 1932 r. został ks. Piotr Dudziec.


Z racji 50-lecia kapłaństwa w 1931 r. ks. Przedpełski obdarzony został godnością kanonika honorowego kapituły pułtuskiej jako dowód uznania za gorliwą pracę duszpasterską. We wspomnieniu pośmiertnym napisano o nim:" Śp. Kanonik Przedpełski należał do tych cichych pracowników w winnicy pańskiej, którzy wywierają wpływ na dusze, pieczy kapłańskiej powierzone. Nie zaniedbywał sprawy społecznej w duchu katolickim prowadzonej. dlatego mimo sędziwego wieku brał czynny udział w instytucjach parafialnych. Kończąc sędziwy żywot kapłański, mógł za świętym Piotrem powtarzać: "Zawodu dokonałem, wiarę zachowałem i na ostatek odłożony mi jest wieniec sprawiedliwości"".


Zmarł w Woli Kiełpińskiej 4 lipca 1936 r. w Zegrzu po dłuższych niedomaganiach. Żył 82 lata, w tym 55 lat w kapłaństwie. Jego pogrzeb odbył się we wtorek 7 lipca przy udziale duchowieństwa całego dekanatu nasielskiego i sąsiednich oraz licznie zebranych parafian. Jest pochowany na parafialnym cmentarzu w Woli Kiełpińskiej.


1 listopada 2008 roku podczas uroczystej Mszy św. zostały przeniesione do katakumb nowo wybudowanej kaplicy cmentarnej doczesne szczątki byłych proboszczów: ks. Jana Przedpełskiego, ks. Aleksandra Solińskiego, i ks. Stanisława Zająca. Jak podkreślono w protokole powizytacyjnym jest to jedna z najpiękniejszych kaplic cmentarnych wybudowanych w diecezji po wojnie. Została wybudowana przez ks. Mieczysława ZdanowskiegoMPP 31 (1936) nr. 7, s. 332.


ks. Michał Marian Grzybowski - Duchowieństwo diecezji płockiej, wiek XIX, tom 2, str 312-313


Ks. Saturnin Wierzbicki - Byli naszymi duszpasterzami; str. 72-73
 
Wyszukiwarka

Czas ucieka


wieczność czeka

wschód słońca 02:20 UT,
zachód słońca 18:58 UT
okr. zimowy +1h; okr. letni +2h
Dziś jest: 183 dzień i 27 tydzień r.
do końca roku pozostało 182 dni
Imieniny obchodzą:
Jagoda, Urban, Maria, Karina, Serafin
Twoje IP: 3.238.24.209
jesteś gościem wyświetlono razy obecnie jest gości
© by Marian Kurtycz
Ostatnia aktualizacja strony
03.02.2018
Witryna powstała 1 maja 2011 r. w dniu beatyfikacji Papieża Jana Pawła II