Ks. prałat Józef Pawłowski (27.III.1826-14.XI.1902)

(w parafii przed 1885 ? - 14.XI.1902)


Józef Pawłowski urodził się 27 marca 1826 r. w Kuklinie koło Mławy. Po ukończeniu gimnazjum w Płocku, w 1847 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Pułtusku, a w 1849 r. wysłany został do Akademii Duchownej w Warszawie, którą ukończył w 1852 r., otrzymując stopień kandydata teologii. Święcenia kapłańskie przyjął w 1851 r. z rąk biskupa F. Pawłowskiego. Pracę kapłańską rozpoczął w 1853 r. jako wikariusz w parafii św. Bartłomieja w Płocku. Z poświęceniem pełnił obowiązki kapłańskie w czasie gdy w Płocku panowała cholera. W 1854 r. objął stanowisko notariusza a potem regensa w konsystorzu generalnym pułtuskim.


Był człowiekiem zacnym, prawym, czułego serca. Był także doskonałym pracownikiem kancelarii, rzetelnym w załatwianiu różnych spraw dotyczących duchowieństwa i osób świeckich. Po dwudziestu dwóch latach pracy w Pułtusku otrzymał nominację na sędziego surogata, a potem regensa w konsystorzu generalnym płockim. Tu pracował do końca swojego życia. Był człowiekiem nieposzlakowanego charakteru. Ceniony przez władzę diecezjalną, odznaczony był kanonią łowicką, pułtuską i płocką. 26 października 1894 r. otrzymał nominację na prałata dziekana po śmierci ks. Motylińskiego. Odznaczony był też orderem św. Anny IH klasy i złotym krzyżem napierśnym.


Pozostając na urzędzie surogata w Płocku, ks. J. Pawłowski był jednocześnie administratorem parafii Zegrze, gdzie zastępował go w pracy duszpasterskiej wikariusz. W 1885 r. przyjmował na wizytacji kanonicznej biskupa H. Kossowskiego. Wizytującego biskupa witał książę Maciej Radziwiłł, dziedzic okolicznych posiadłości, który wyposażył kościół parafialny w Zegrzu.


ks. Józef Pawłowski był proboszczem parafii Zegrze w czasie kiedy budowano kościół w Woli Kiełpińskiej. Prawdopodobnie większość czasu spędzał w Płocku, pełniąc ważne funkcje kościelne. To on jednak zapraszał gości na uroczystość konsekracji kościoła.


W ostatnich latach ks. Józef Pawłowski odczuwał różne dolegliwości zdrowotne.Zmarł w Płocku, 14 listopada 1902 r.


Zmarły, który przez czas długi przemieszkiwał w naszym mieście, pozostawił po sobie dobrą pamięć, jako człowiek uczynny i kapłan wyrozumiały. Pochowany został na cmentarzu parafialnym w Płocku. Pochodowi żałobnemu towarzyszyły, mimo zimna, tłumy płocczan oraz parafianie zegrzyńscy. Żył lat 76, w tym 51 w kapłaństwie.


ks. Michał Marian Grzybowski - Duchowieństwo diecezji płockiej, wiek XIX, tom 2 str. 285

Anna i Marian Kurtyczowie - "Zegrze-Wola Kiełpińska. Dzieje parafii i okolic"
 
Wyszukiwarka

Czas ucieka


wieczność czeka

wschód słońca 02:20 UT,
zachód słońca 18:58 UT
okr. zimowy +1h; okr. letni +2h
Dziś jest: 183 dzień i 27 tydzień r.
do końca roku pozostało 182 dni
Imieniny obchodzą:
Jagoda, Urban, Maria, Karina, Serafin
Twoje IP: 3.238.24.209
jesteś gościem wyświetlono razy obecnie jest gości
© by Marian Kurtycz
Ostatnia aktualizacja strony
03.02.2018
Witryna powstała 1 maja 2011 r. w dniu beatyfikacji Papieża Jana Pawła II