Relikwie św. Wojciecha dla Serocka

23 kwietnia 2006 r. w Serocku miało miejsce liturgiczne powitanie relikwii św. Wojciecha. Centralnej uroczystości - jako delegat Biskupa Płockiego - przewodniczył wikariusz generalny, kanclerz Kurii Diecezjalnej ks. prał. dr Kazimierz Ziółkowski. Relikwie, sprowadzone bezpośrednio z gnieźnieńskiej katedry, są obecne w parafii od 1 kwietnia 2006 r.


Celebransa oraz innych gości, wśród których znalazł się poseł Artur Zawisza, powitał proboszcz parafii ks. prał. dr Jan Kasiński. Ksiądz Prałat przywitał przedstawicieli partnerskich miast z Czech (Lan?kroun) i Italii (Celleno). Na uroczystą Mszę św. przybyło także wiele pocztów sztandarowych, reprezentujących różne instytucje miasta i gminy Serock.


W homilii Ksiądz Kanclerz nawiązał do przypadającego tego dnia Święta Miłosierdzia, podkreślając, że jest ono jednym z najważniejszych darów Zmartwychwstałego Chrystusa. "Człowiek zawsze pozostanie żebrakiem potrzebującym Bożego miłosierdzia. Każdego dnia przekonujemy się, że wszystkie niemal płaszczyzny naszego życia i działania są skażone grzechem, złością, podstępem. Z tym większą radością wpatrujemy się dzisiaj w Chrystusa, który w śmierci i zmartwychwstaniu objawia tajemnicę Bożego miłosierdzia i czyni ją dostępną w sakramencie pokuty" - mówił.


Za drugi niezmiernie ważny dar Zmartwychwstałego Kaznodzieja uznał pokój. "Prawdziwy pokój daje tylko Bóg. Świat nie jest w stanie go dać. Historia pokazała bowiem, że prawdziwego pokoju nie osiąga się orężem, przez wojnę, terroryzm, despotyzm. To wszystko prowadzi jedynie do tragedii, śmierci, łez, samozniszczenia" - podkreślił ks. Ziółkowski.


Kaznodzieja nawiązał także do postaci św. Wojciecha, apelując, by traktować jego życie i męczeńskie świadectwo jako kolejny wielki dar Boga. "Cywilizacja europejska, której jednym z filarów jest św. Wojciech, była przez wieki budowana na wartościach chrześcijańskich. Dziś, niestety, chce się budować świat na antywartościach. Wyznający je ludzie nie szanują życia - czy to rodzącego się, czy podeszłego. Nie szanują wiary, tradycji, prawdy. W tym czasie ideowego zamętu wy, jako wspólnota, sprowadzacie relikwie Świętego, który swoje życie położył w obronie wartości. To wymowny i wielce czytelny gest oznaczający, że wasza wspólnota chce przykładać swe życie do życia św. Wojciecha i budować je na fundamencie wartości, które były mu bliskie. Św. Wojciech jest mieszkańcem niebiańskiego miasta świętych. Dziś poprzez te relikwie staje się także obywatelem ziemskiego miasta - Serocka. Jako wasz współobywatel niech was wspomaga we wszystkich potrzebach swoim potężnym wstawiennictwem" - mówił Kaznodzieja. Słowa te zgromadzeni wierni przyjęli oklaskami.


Ksiądz Kanclerz w imieniu Biskupa Płockiego podziękował także wszystkim, którzy dają przykład ofiarnej pracy dla dobra miejscowej społeczności: duszpasterzom, władzom miasta i gminy, a także organizacjom, wśród których na czoło wysuwa się bardzo aktywnie działające koło [Dekanalnej i Parafialnej] Akcji Katolickiej pod kierunkiem Janusza Plewki. [W naszej parafii w tym czasie także bardzo aktywnie działała Akcja Katolicka pod kierunkiem Anny Kurtycz]


Po Komunii Celebrans odczytał akt zawierzenia Serocka św. Wojciechowi, powierzając w ufnej modlitwie jego opiece kapłanów, władze miasta i gminy, dzieci, młodzież, rodziny, a także wszystkie instytucje funkcjonujące na terenie Serocka. Liturgię uświetnił chór miejscowej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika i Gimnazjum im. Romualda Traugutta.


Relikwie św. Wojciecha zostały sprowadzone do Serocka 1 kwietnia 2006 r. Po szczątki Świętego do Gniezna udała się 100-osobowa delegacja parafian z ks. prał. Janem Kasińskim oraz burmistrzem Sylwestrem Sokolnickim. Mieszkańcy Serocka wzięli udział we Mszy św. pod przewodnictwem proboszcza i kustosza gnieźnieńskiej katedry ks. kan. Jana Kasprowicza, z jego rąk odebrali też Wojciechowe relikwie.


Uroczysta liturgia sprawowana w Serocku 23 kwietnia 2006 r. była zwieńczeniem procedury sprowadzenia relikwii, a także finałem dni patrona Serocka. W programie trzydniowej imprezy znalazły się wystawy, a także okolicznościowe sesje naukowe. Podczas jednej z nich dziekan serocki ks. prał. dr Jan Kasiński został odznaczony medalem "Za zasługi dla Miasta i Gminy Serock". Dla mieszkańców i gości przygotowano też atrakcje muzyczne: zagrały zespoły "Trzecia Godzina Dnia" z udziałem Natalii Niemen oraz "Deus Meus" z udziałem Mietka Szcześniaka.


Ks. Adam Łach; Edycja Płocka "Niedzieli"; nr. 21/2006 r.

WOJCIECHU, PATRONIE POLSKIEGO NARODU!

I.
Wojciechu Patronie polskiego narodu,
Głosząc Słowo Boże siałeś ziarno wiary.
Życie Twe wyrosło z bogatego rodu,
Duch i serce proste z Najświętszej Ofiary.

Ref:
Każdego bronisz, każdego ratujesz.
Drogę pobożności wszystkim pokazujesz.
Aby w rodzinach Bóg był kochany.
Wstawiaj się w modlitwach za nami.

II.
W ręce Chrystusowe przyszłość swą złożyłeś,
Najświętszej Panience troski powierzyłeś.
Rozdałeś majątek między biednych ludzi,
Wskaż nam jak swym dobrem człowiekowi służyć.

III
Spójrz święty Wojciechu, że Twoje męczeństwo;
Choć straciłeś życie nie stało się klęską.
W czas próby i pokus wyjednaj nam męstwo,
By w czyn się wcieliło miłości zwycięstwo.

Nasz święty Wojciechu

Nasz święty Wojciechu patronie Serocka
Miej w swojej opiece gród wraz z ludem swym
Spraw by ludzie byli dobrzy i pogodni
By słowa i myśli przekuwali w czyn.

Ref.
Natchnij nas miłością, jednością, ufnością
Kieruj myślą, sercem każdym naszym dniem,
Byśmy jedno byli, ku dobru dążyli.
Oto nasz patronie bardzo prosim Cię.

Błogosław nam w pracy w nauce i w domu,
W każdym Bożym dziele, które dane jest.
Słysz, więc prośby nasze w Serockim kościele
I bądź z ludem swym aż po życia kres.

Ref.


 
Wyszukiwarka

Czas ucieka


wieczność czeka

wschód słońca 02:20 UT,
zachód słońca 18:58 UT
okr. zimowy +1h; okr. letni +2h
Dziś jest: 183 dzień i 27 tydzień r.
do końca roku pozostało 182 dni
Imieniny obchodzą:
Jagoda, Urban, Maria, Karina, Serafin
Twoje IP: 3.238.24.209
jesteś gościem wyświetlono razy obecnie jest gości
© by Marian Kurtycz
Ostatnia aktualizacja strony
03.02.2018
Witryna powstała 1 maja 2011 r. w dniu beatyfikacji Papieża Jana Pawła II