23 kwietnia 2006 r. w Serocku miało miejsce liturgiczne powitanie relikwii św. Wojciecha. Centralnej uroczystości - jako delegat Biskupa Płockiego - przewodniczył wikariusz generalny, kanclerz Kurii Diecezjalnej ks. prał. dr Kazimierz Ziółkowski. Relikwie, sprowadzone bezpośrednio z gnieźnieńskiej katedry, są obecne w parafii od 1 kwietnia 2006 r.
Celebransa oraz innych gości, wśród których znalazł się poseł Artur Zawisza, powitał proboszcz parafii ks. prał. dr Jan Kasiński. Ksiądz Prałat przywitał przedstawicieli partnerskich miast z Czech (Lan?kroun) i Italii (Celleno). Na uroczystą Mszę św. przybyło także wiele pocztów sztandarowych, reprezentujących różne instytucje miasta i gminy Serock.
W homilii Ksiądz Kanclerz nawiązał do przypadającego tego dnia Święta Miłosierdzia, podkreślając, że jest ono jednym z najważniejszych darów Zmartwychwstałego Chrystusa. "Człowiek zawsze pozostanie żebrakiem potrzebującym Bożego miłosierdzia. Każdego dnia przekonujemy się, że wszystkie niemal płaszczyzny naszego życia i działania są skażone grzechem, złością, podstępem. Z tym większą radością wpatrujemy się dzisiaj w Chrystusa, który w śmierci i zmartwychwstaniu objawia tajemnicę Bożego miłosierdzia i czyni ją dostępną w sakramencie pokuty" - mówił.
Za drugi niezmiernie ważny dar Zmartwychwstałego Kaznodzieja uznał pokój. "Prawdziwy pokój daje tylko Bóg. Świat nie jest w stanie go dać. Historia pokazała bowiem, że prawdziwego pokoju nie osiąga się orężem, przez wojnę, terroryzm, despotyzm. To wszystko prowadzi jedynie do tragedii, śmierci, łez, samozniszczenia" - podkreślił ks. Ziółkowski.
Kaznodzieja nawiązał także do postaci św. Wojciecha, apelując, by traktować jego życie i męczeńskie świadectwo jako kolejny wielki dar Boga. "Cywilizacja europejska, której jednym z filarów jest św. Wojciech, była przez wieki budowana na wartościach chrześcijańskich. Dziś, niestety, chce się budować świat na antywartościach. Wyznający je ludzie nie szanują życia - czy to rodzącego się, czy podeszłego. Nie szanują wiary, tradycji, prawdy. W tym czasie ideowego zamętu wy, jako wspólnota, sprowadzacie relikwie Świętego, który swoje życie położył w obronie wartości. To wymowny i wielce czytelny gest oznaczający, że wasza wspólnota chce przykładać swe życie do życia św. Wojciecha i budować je na fundamencie wartości, które były mu bliskie. Św. Wojciech jest mieszkańcem niebiańskiego miasta świętych. Dziś poprzez te relikwie staje się także obywatelem ziemskiego miasta - Serocka. Jako wasz współobywatel niech was wspomaga we wszystkich potrzebach swoim potężnym wstawiennictwem" - mówił Kaznodzieja. Słowa te zgromadzeni wierni przyjęli oklaskami.
Ksiądz Kanclerz w imieniu Biskupa Płockiego podziękował także wszystkim, którzy dają przykład ofiarnej pracy dla dobra miejscowej społeczności: duszpasterzom, władzom miasta i gminy, a także organizacjom, wśród których na czoło wysuwa się bardzo aktywnie działające koło [Dekanalnej i Parafialnej] Akcji Katolickiej pod kierunkiem Janusza Plewki. [W naszej parafii w tym czasie także bardzo aktywnie działała Akcja Katolicka pod kierunkiem Anny Kurtycz]
Po Komunii Celebrans odczytał akt zawierzenia Serocka św. Wojciechowi, powierzając w ufnej modlitwie jego opiece kapłanów, władze miasta i gminy, dzieci, młodzież, rodziny, a także wszystkie instytucje funkcjonujące na terenie Serocka. Liturgię uświetnił chór miejscowej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika i Gimnazjum im. Romualda Traugutta.
Relikwie św. Wojciecha zostały sprowadzone do Serocka 1 kwietnia 2006 r. Po szczątki Świętego do Gniezna udała się 100-osobowa delegacja parafian z ks. prał. Janem Kasińskim oraz burmistrzem Sylwestrem Sokolnickim. Mieszkańcy Serocka wzięli udział we Mszy św. pod przewodnictwem proboszcza i kustosza gnieźnieńskiej katedry ks. kan. Jana Kasprowicza, z jego rąk odebrali też Wojciechowe relikwie.
Uroczysta liturgia sprawowana w Serocku 23 kwietnia 2006 r. była zwieńczeniem procedury sprowadzenia relikwii, a także finałem dni patrona Serocka. W programie trzydniowej imprezy znalazły się wystawy, a także okolicznościowe sesje naukowe. Podczas jednej z nich dziekan serocki ks. prał. dr Jan Kasiński został odznaczony medalem "Za zasługi dla Miasta i Gminy Serock". Dla mieszkańców i gości przygotowano też atrakcje muzyczne: zagrały zespoły "Trzecia Godzina Dnia" z udziałem Natalii Niemen oraz "Deus Meus" z udziałem Mietka Szcześniaka.
Czas ucieka
wieczność czeka