Objawienie


Opowieść o cudownym zdarzeniu, które pozwala artystom wkładać Dziecię Jezus w ramiona Antoniego, sięga korzeniami XIII wieku, choć rozpowszechniła się dopiero w następnym stuleciu. Tradycja lokalna wskazuje miejsce, gdzie ta scena była widziana oraz imię osoby, której zawdzięczamy pierwszą o niej opowieść. Był to hrabia Tiso, przyjaciel Świętego.


Zaprosił on wielkiego misjonarza do swojego domu w Camposampiero, w pobliżu Padwy, aby tam mógł on odpocząć oraz oddać się nauce i kontemplacji. Dał mu w swoim zamku do dyspozycji skromny pokoik gościnny, który zapewniał spokój i izolację od świata. Pewnego razu, gdy Antoni był pogrążony w modlitwie, hrabia obchodził swoją obszerną siedzibę i znalazł się właśnie w pobliżu jego celki. Wiedziony świętą ciekawością, zajrzał do niej przez okno i zobaczył w ramionach Świętego - dziecię niezrównanej piękności, przepełnione radością i szczęściem. Antoni tulił je do piersi, całował i wpatrywał się w nie w ekstazie.


Tiso zapatrzył się w tę scenę, pytając sam siebie, skąd mogło tam wziąć się to rozkoszne dzieciątko. Domyślił się jednak szybko, że Dziecięciem tym był Pan Jezus. Pan objawił też zaraz Antoniemu, że gospodarz go obserwuje. Po modlitwie, gdy skończyła się wizja, Antoni zwrócił się do hrabiego z prośbą, aby nikomu nie mówił o cudownym zdarzeniu. A fakt, że i jemu dane było szczęście oglądania niebiańskiego zjawiska, świadczy o tym, że był tego godny. Dopiero po śmierci Świętego gospodarz ze łzami opowiedział o zdarzeniu.


Jan Twardowski


 
Wyszukiwarka

Czas ucieka


wieczność czeka

wschód słońca 02:20 UT,
zachód słońca 18:58 UT
okr. zimowy +1h; okr. letni +2h
Dziś jest: 183 dzień i 27 tydzień r.
do końca roku pozostało 182 dni
Imieniny obchodzą:
Jagoda, Urban, Maria, Karina, Serafin
Twoje IP: 3.238.24.209
jesteś gościem wyświetlono razy obecnie jest gości
© by Marian Kurtycz
Ostatnia aktualizacja strony
03.02.2018
Witryna powstała 1 maja 2011 r. w dniu beatyfikacji Papieża Jana Pawła II