9.jpg

Winnica 14 lutego 2016 roku.

Honor, Prawda i Ojczyzna


I niedziela Wielkiego Postu, C; Pwt 26,4-10; Ps 91,1-2.10-15; Rz 10,8-13; Mt 4,4b; Łk 4,1-13;

Trudno sobie wyobrazić życie bez chleba. Choć różni dietetycy wybrzydzają na chleb to sądzę, że piekarnie nigdy istnieć nie przestaną. Modlimy się „chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj” wyrażając w ten sposób swoją wielką potrzebę. Chleb to wręcz symbol życia. Tymczasem Jezus powiedział: „Nie samym chlebem żyje człowiek.” (Łk 4,4b) A dokładnie zacytował Stary Testament: „nie samym tylko chlebem żyje człowiek, ale człowiek żyje wszystkim, co pochodzi z ust Pana.” (Pwt 8,3cd) Co z tego wynika?


Powiem rzecz prostą i ogólną – chleb nie jest najważniejszy. Pójdźmy dalej – skoro chleb to życie, to życie nie jest najważniejsze. Czasami słyszymy takie twierdzenie: „życie jest największą wartością”. Otóż życie nie jest największą wartością. Owszem jest wartością i to dużą – nie wolno szafować ludzkim życiem, ale życie nie jest największą wartością. Bo są wartości większe. I wcale nie myślę w tym momencie o wierze czy Bogu, choć rzeczywiście są to wartości większe. O jakich zatem wartościach będę chciał mówić?


O trzech! Honor, Prawda i Ojczyzna.


Honor to zasady. Człowiek honoru to człowiek, który ma zasady. I nie tylko je ma, ale trzyma się ich. Trzyma się ich niezależnie od okoliczności. Nawet wtedy, a może przede wszystkich, gdy ich dotrzymanie oznaczać będzie dla niego stratę. Gdy człowiek honoru daje słowo to znaczy to więcej niż pieczątki, umowy i wizyty u notariusza. I co można powiedzieć więcej o honorze? To, że występuje on coraz rzadziej niestety. Nie powiem pesymistycznie, że jest na wyginięciu, ale jest go coraz mniej. Chcę, byś był człowiekiem honoru.


Czas na prawdę. Z prawdą jest inny kłopot. Jak są ludzie bez honoru tak nie ma ludzi bez prawdy. Ten ma prawdę i tamten ma prawdę, i tamten. Wszyscy mają swoje prawdy. Z tym, że nie ma wielu prawd. Prawda jest jedna. Możesz nie posiadać jej w całości, ale chciałbym, byś ją umiłował i całe życie szukał. Byś tak miłował prawdę, że bez żalu porzucisz swoje półprawdy, ćwierćprawdy czy nibyprawdy. Prawda jest jedna.


I Ojczyzna jest jedna. I jest matką. A matkę się kocha. Bardziej niż swoje życie. Matki sie nie sprzedaje, matki się nie zdradza. O matkę się troszczy. Jeśli myślisz teraz, że wezwę do tego, by oddać za Ojczyznę życie to… się nie mylisz. Dzisiaj jednak, skoro życia oddawać nie trzeba, to mówię ci, byś pracował dla niej, dla dobra wspólnego wszystkich, którzy tu żyją. Tak to było w naszej historii, że łatwiej oddawało się za Ojczyznę życie niż ją budowało.


Honor, Prawda, Ojczyzna.

Chleb jest ważny, ale nie sprowadzajmy życia do jedzenia. Nie żyjemy po to by jeść, ale jemy po to, by żyć. Skoro zaś już żyjemy to żyjmy z zasadami jako ludzie honoru, ceńmy i szukajmy prawdy oraz kochajmy swoją Ojczyznę.


ks. Zbigniew Paweł Maciejewski


 
Wyszukiwarka

Czas ucieka


wieczność czeka

wschód słońca 05:09 UT,
zachód słońca 16:25 UT
okr. zimowy +1h; okr. letni +2h
Dziś jest: 66 dzień i 10 tydzień r.
do końca roku pozostało 299 dni
Imieniny obchodzą:
Paweł, Tomasz, Felicyta
Twoje IP: 3.237.97.64
jesteś gościem wyświetlono razy obecnie jest gości
© by Marian Kurtycz
Ostatnia aktualizacja strony
03.02.2018
Witryna powstała 1 maja 2011 r. w dniu beatyfikacji Papieża Jana Pawła II