73.jpg

Winnica, 3 kwietnia 2011 roku.

73. Wspólna kasa z Bogiem

IV Niedziela Wielkiego Postu, A, 1 Sm 16,1b.6-7.10-13a; Ps 23,1-6; Ef 5,8-14; J 8,12b; J 9,1-41;


Jakiś czas temu twierdziłem, że nie można powiedzieć bardziej konkretnego kazania niż kazanie o kupowaniu byków. Myliłem się. Bardziej konkretne kazanie, to kazanie o pieniądzach. Wyjmujemy zatem nasze portfele i zapraszam do słuchania. Proszę się nie bać, niczego z waszych portfeli wyciągać nie będę. Przeciwnie, jeśli ktoś uważnie wysłucha tego kazania i zastosuje wskazówki, które pozna, to jego portfel będzie się stawał coraz grubszy.


Słowo pieniądz występuje w Biblii 156 razy. Płacenie, płacić, zapłacić, zapłata występuje 153 razy. Denar, sykl, talent, grosz występują 228 razy a nie są to wszystkie biblijne waluty. Mamy w Biblii nawet słowo podatki, które występuje 40 razy, długi występujące 15 razy oraz bank, bankier i odsetki, które to słowa mamy w 14 miejscach. Jedyny termin, którego w Biblii nie ma to bankomat i karta kredytowa. Pieniądze i wszystko co z pieniędzmi związane pojawia się pierwszy raz w Księdze Rodzaju (pierwszej księdze Biblii) i trwa aż do Apokalipsy – ostatniej księgi Biblii.


Dlaczego o tym mówię, dlaczego przytaczam te dane? Otóż jest to dowód, że pieniądze są czymś życiowo ważnym a Bóg, w sprawie pieniędzy, ma nam coś ważnego do powiedzenia.


Wyrażę to bardzo prosto: Modlimy się w „Ojcze nasz…” słowami: „Bądź wola Twoja”. Chcę powiedzieć, że wola Boża dotyczy wszystkich naszych spraw. To znaczy, że wola Boża dotyczy także naszych pieniędzy. To znaczy, że Bóg ma plan, wskazówki i cele dotyczące każdej naszej złotówki. Nie można Boga z tego wyłączać.


I to jest normalne i to jest naturalne. Tak jak jest naturalne, że w małżeństwie – mąż i żona mają wspólną kasę. Jeśli jedno drugie wyłącza z zarządzania pieniędzmi, jeśli jedno przed drugim ukrywa jakieś swoje dochody, to znaczy, że jest coś nie tak. Nie osądzam w tym momencie o winie, ale stwierdzam prosty fakt – coś jest „nie tak”.


Tak samo w naszym związku z Bogiem musi być wspólna kasa.


I dużo bym dał za to, by poznać w tej chwili wasze myśli. W chwili, gdy mówię, że trzeba nam mieć z Bogiem wspólną kasę. Czujesz niepokój, gniew, bunt, zdziwienie? A może czujesz radość? Jeśli czujesz bunt czy złość, jeśli czujesz, że ktoś ci coś zabiera to powiem ci szczerze – absolutnie nie masz pojęcia Kim jest Bóg. Nie masz z nim żadnej istotnej relacji. Bóg pozostaje dla ciebie daleki i nieznany.


Pozwól, że zapytam cię o kilka rzeczy. Chciałbyś może mieć wspólną kasę z właścicielami Facebooka albo właścicielami Google? Albo z królem Arabii Saudyjskiej? Albo wspólną kasę z największym koncernem naftowym albo energetycznym? Chciałbyś mieć dostęp do takiej kasy, gdzie nie potrafisz nawet wypowiedzieć sumy jaką masz na koncie, bo za dużo zer?


Ja mam wspólną kasę z Bogiem, który jest bogatszy od Abdullaha bin Abdulaziza as-Sauda – obecnego króla Arabii Saudyjskiej i bogatszy od właścicieli wszystkich koncernów świata razem wziętych.

Ja mam wspólną kasę z Bogiem, a On jest nie tylko niewspółmiernie bogatszy a także, co jest niezwykle ważne, absolutnie uczciwy. Na niektórych spółkach można się nieźle przejechać. Na spółce z Bogiem można tylko zyskać.

Mam wspólną kasę z Bogiem a On troszczy się o swoje dzieci i zaopatruje je.


Boża wola wobec pieniędzy zawiera wiele różnych nauk i będziemy do nich systematycznie wracać – chciałbym przynajmniej raz w roku mówić kazanie o pieniądzach. Dzisiaj jednakże tylko o jednej – głównej sprawie.


Najpierw przykład. Odpowiedzialna rodzina to taka, która rozmawia o pieniądzach – ile ich mamy, ile mieć będziemy, ile wydamy na życie? Jakie mamy kredyty do spłacenia, co jest nam potrzebne, jak to zdobyć? Co jest niezbędne, a co może poczekać i gdzie się da zaoszczędzić? Stać nas na wakacje w Grecji, czy wyślemy dzieci do babci na wieś?


Rodzina nieodpowiedzialna to taka, która nigdy się nie zastanawia nad swoim budżetem, podejmuje pochopne, głupie niekiedy decyzje finansowe, które często prowadzą do tragedii.


I teraz wróćmy do Boga i pieniędzy. Jeśli tworzysz z Bogiem wspólnotę, to w tej wspólnocie powinieneś także rozmawiać o pieniądzach.


Rozmowa z Bogiem o pieniądzach to na pewno prośba o te pieniądze. Nie należy się gorszyć czy lękać modlitwy o pieniądze, o błogosławieństwo w finansach, o sprawy materialne – nie tylko o chleb powszedni, ale także o złotówki. Wszakże zawsze z zaufaniem Panu Bogu, który zna właściwą miarę dla każdego.


A właściwa miara mądrze jest opisana w Księdze Przysłów: „Nie dawaj mi [Boże] bogactwa ni nędzy, żyw mnie chlebem niezbędnym, bym syty nie stał się niewiernym, nie rzekł: A któż jest Pan? lub z biedy nie począł kraść i imię mego Boga znieważać.” (Prz 30,8b-9) Widzimy jak ważny jest umiar – brak jest przekleństwem ale i nadmiar jest zgubą.


Wróćmy jednak do naszej rozmowy z Bogiem o pieniądzach. Rozmowa taka nie może być jedynie naszym mówieniem do Boga – proszeniem o pieniądze czy dziękowaniem za nie. Trzeba jeszcze posłuchać tego, co Bóg nam chce powiedzieć o pieniądzach.


Dlatego pytaj Boga jaka jest jego wola, wobec każdej złotówki, którą masz i którą chcesz wydać. Pytaj się w sklepie między cukrem i ryżem. Pytaj się, gdy dostajesz swoją płacę i gdy ty płacisz komuś za jego pracę. Pytaj czy to jest sprawiedliwe, dobre, konieczne, uczciwe? Bóg patrzy na twoje pieniądze. Pytaj Boga o pieniądze i słuchaj swego rozumu i sumienia – On ci odpowie.


Dzisiaj dopiero na końcu kazania dochodzimy do czytań. Święty Paweł naucza nas: „Badajcie, co jest miłe Panu.” (Ef 5,10) Dobrze, gdyby to słowo ciągle było w naszym myśleniu, przy różnych decyzjach. Także przy myśleniu o naszych decyzjach finansowych.

„Badajcie, co jest miłe Panu.” A jeśli ktoś ma słabą pamięć to niech to Słowo włoży sobie do portfela – przypomni mu się przy każdym jego otworzeniu. Dam głowę, że często ten portfel zamknie zanim wyjmie z niego jakąkolwiek gotówkę.

„Badajcie, co jest miłe Panu.” Jeśli chcesz mieć wspólną kasę z Bogiem, to badaj co jest Jemu miłe. Gdy będziesz badał otrzymasz Boże błogosławieństwo, także w tym wymiarze, że portfel twój będzie coraz grubszy.


Za chwilę będzie szedł ksiądz z tacą, więc chowamy portfele. Amen.


video


ks. Zbigniew Paweł Maciejewski


 
Wyszukiwarka

Czas ucieka


wieczność czeka

wschód słońca 05:31 UT,
zachód słońca 16:07 UT
okr. zimowy +1h; okr. letni +2h
Dziś jest: 56 dzień i 9 tydzień r.
do końca roku pozostało 309 dni
Imieniny obchodzą:
Wiktor, Cezary, Zygfryd
Twoje IP: 3.239.192.241
jesteś gościem wyświetlono razy obecnie jest gości
© by Marian Kurtycz
Ostatnia aktualizacja strony
03.02.2018
Witryna powstała 1 maja 2011 r. w dniu beatyfikacji Papieża Jana Pawła II