68.jpg

Winnica 06 listopada 2016 roku.

68. Nie daj się złamać

XXXII Niedziela Zwykła, C; Mdr 11,22-12,2; Ps 145,1-2.8-11.13-14; 2 Tes 1,11-2,2; J 3,16; Łk 19,1-10;

W każdym pokoleniu Kościół ma swoich męczenników. Miał w starożytności ma i współcześnie. Współcześnie jest ich więcej. Miejmy tego świadomość, żyjąc sobie w naszej spokojnej Winnicy.


Klasyczne prześladowania chrześcijan nie polegały i nie polegają na bezsensownej rzezi. Cesarz Dioklecjan (przypuszcza się, że za jego czasów w starożytności były największe prześladowania) nie widział interesu państwa w zabijaniu płacących podatki. On chciał jedynie i aż złamać wierzących. Doprowadzić do wyrzeczenia się wiary, odstępstwa a przynajmniej kompromitacji. Po co zabijać skoro można przetrącić kręgosłup?


Tak było kiedyś i tak robią współcześni prześladowcy Kościoła. Wyrzeknij się wiary – będziesz żył. Nie wyrzekniesz się? Za chwilę nasze dzieci będą bawić się na boisku twoją głową. Co wybierasz?


Czytanie o męczeństwie braci machabejskich i ich matki to fragmenty obszernego rozdziału opisującego to wydarzenie. Gdy zamęczono sześciu z braci, oprawcy przeszli do najmłodszego. I czytamy tam: „Ponieważ zaś najmłodszy był jeszcze przy życiu, nie tylko dał mu [król Antioch] ustną obietnicę, ale nawet pod przysięgą zapewnił go, że jeżeli odwróci się od ojczystych praw, uczyni go bogatym i szczęśliwym, a nawet zamianuje go przyjacielem i powierzy mu ważne zadanie.” (2 Mch 7,24)


T

o jest klasyczne – damy ci bogactwo, szczęście i władzę. Tylko się wyrzeknij wiary.


Czasami oprawcy gotowi byli pójść na kompromis. W czasie tego samego prześladowania chciano złamać starca Eleazara. Kazano mu jeść wieprzowinę zakazaną przez Prawo. Gdy starzec nie chciał się ugiąć zaproponowano mu taki wybieg: „Ci, którzy byli wyznaczeni do tej bezbożnej ofiarnej uczty, ze względu na bardzo dawną znajomość z tym mężem, wzięli go na osobne miejsce i prosili, aby zjadł przyniesione przez nich i przygotowane mięso, które wolno mu jeść. Niech udaje tylko, że je to, co jest nakazane przez króla, mianowicie mięso z ofiar. Tak postępując uniknie śmierci, a ze względu na dawną z nimi przyjaźń skorzysta z miłosierdzia.” (2Mch 6,21-22)


Zatem: Udawaj tylko, by inni myśleli, że złamałeś się. Jednak takie udawanie to w rzeczywistości już jest złamanie.


Eleazara nie złamali: „Udawanie bowiem nie przystoi naszemu wiekowi. Wielu młodych byłoby przekonanych, że Eleazar, który już ma dziewięćdziesiąt lat, przyjął pogańskie obyczaje. Oni to przez moje udawanie, i to dla ocalenia maleńkiej resztki życia, przeze mnie byliby wprowadzeni w błąd, ja zaś hańbą i wstydem okryłbym swoją starość.” (2 Mch 6,24-25)


Często się mówi, że życie jest największą wartością. To nie jest prawda.


Dla braci machabejskich, dla ich matki, dla starca Elezara było coś, co było większą wartością niż ich życie. Była to wierność Bogu, wierność ojczystym prawom. Chcieli zapewne żyć, bo to naturalny odruch. Jednak jaką wartość ma życie w hańbie i wstydzie?


Bracie i siostro, po ciebie też przyjdą. Po mnie też. Już przychodzą. Jeszcze nie mają mocy wtrącać do więzień i prowadzić na szafot, ale już chcą cię złamać, skusić, przetrącić kręgosłup wiary. Masz stać się letni, bez zębów i pazurów, grzeczny i nijaki. Chodź sobie do kościoła i klep pacierze, ale nie przesadzaj z tą Ewangelią. Ewangelia to jedna wielka przenośnia, nie bierz jej dosłownie, bądź nowoczesny. Przyklaskuj nowym modom, trendom. Badaj skąd wieje wiatr. Siadając między wrony kracz jak i ony.


Przyjdą, żeby cię złamać. Dasz się? Życie, bogactwo, władza będzie największą wartością? A może jednak honor i prawda?


ks. Zbigniew Paweł Maciejewski


 
Wyszukiwarka

Czas ucieka


wieczność czeka

wschód słońca 05:31 UT,
zachód słońca 16:07 UT
okr. zimowy +1h; okr. letni +2h
Dziś jest: 56 dzień i 9 tydzień r.
do końca roku pozostało 309 dni
Imieniny obchodzą:
Wiktor, Cezary, Zygfryd
Twoje IP: 3.239.192.241
jesteś gościem wyświetlono razy obecnie jest gości
© by Marian Kurtycz
Ostatnia aktualizacja strony
03.02.2018
Witryna powstała 1 maja 2011 r. w dniu beatyfikacji Papieża Jana Pawła II