58.jpg

Winnica 25 września 2016 roku.

58. Zacznij słyszeć

XXVI Niedziela Zwykła, C; Am 6,1a.4-7; Ps 146,6-10; 1 Tm 6,11-16; 2 Kor 8,9; Łk 16,19-31;


Rosyjska psycholog Ekaterina Muraszowa, przeprowadziła pewien eksperyment na młodzieży. Wzięło w nim udział 68 ochotników, w wieku 12-18 lat. Ich zadaniem było pozostać przez 8 godzin bez używania smartfonów, telefonów, komputerów, radia, i telewizji. Nie musieli siedzieć w domu, mogli wyjść i pospacerować, czy zrobić zakupy. Tylko wszystko bez komunikacyjnej elektroniki. Tylko osiem godzin.


Jaki rezultat? Tylko trzy osoby wytrwały do końca. „Trzech uczestników miało myśli samobójcze. Pięciu doświadczyło ostrych ataków paniki. U dwudziestu siedmiu osób wystąpiły takie objawy jak: nudności, pocenie się, zawroty głowy, uderzenia gorąca i ból brzucha. Niemal każdy, kto wziął udział w eksperymencie, doświadczył uczucia strachu i niepokoju.” [Zobacz: goo.gl/Qa2wtk dostęp 23.09.2016]


Szokujące? Zapewne. Czy myślimy jednak, że nasza młodzież jest inna? Chyba nie jest inna! Czy myślimy może, że sami jesteśmy inni? Chyba i my nie jesteśmy inni! No, może więcej telewizji zamiast tabletu. Przypomnij sobie ten moment, gdy pojechałeś do Pułtuska i zapomniałeś telefonu? Przypomnij sobie ten moment, gdy na dłużej siadło światło. Cisza w domu – ani radia, ani telewizji. Jak się czułeś?


Problem nie leży w radiu, telewizji, komputerze czy telefonie. Problem leży w nas. Tym wszystkim, przez nadużywanie, zagłuszamy samych siebie, znieczulamy się.

Gdy wyłączamy komputer, telefon, radio, telewizję, kiedy nastaje cisza, zaczynamy słyszeć samego siebie. I to jest trudne, bo słyszymy nasze lęki, niepewności, pragnienia. Mija się to często, kłóci się, z naszym wyobrażeniem samych siebie, obrazem swojej doskonałości. Trudno z tym wytrzymać… i włączamy telewizor, i patrzymy co tam na Facebooku.Zagłuszamy nie tylko samych siebie. Zagłuszamy także Boga – Jego głos.


Jedną z form rekolekcji są rekolekcje ignacjańskie. Zasadą tych rekolekcji jest to, że przez tydzień (tyle trwają) uczestnik dostaje jednoosobowy pokój, rezygnuje z telefonów, nie słucha muzyki, odcięty jest od telewizji i Internetu. Zasadą jest też, że uczestnicy nie rozmawiają ze sobą. Rozmawiają tylko przez godzinę dziennie z kierownikiem duchowym, słuchają konferencji, medytują, uczestniczą we Mszy Świętej. Dałbyś radę?


Nie jest to łatwe, ale za taką cenę zaczynasz słyszeć samego siebie. Dochodzisz do prawdy o sobie. Zaczynasz też słyszeć Boga. Poznajesz prawdę o Nim. I w tej sposób doświadczasz przemiany i wyzwolenia, bo Prawda wyzwala i zmienia człowieka. Chyba, że nie chcesz się zmienić. Chyba, ze chcesz pozostać niewolnikiem.


To wszystko nie jest problemem współczesności. Mamy dzisiaj może tylko więcej możliwości, łatwiej dostępnych.

Bohaterzy czytania z Amosa także się znieczulali, zagłuszali: beztroską, lenistwem, żarciem, alkoholem, muzyką, rozrywką. Kraj upadał a oni robili sobie galę piosenki biesiadnej. Bogacz z Ewangelii to także ten typ: zagłuszony i znieczulony. Otrzeźwiał w piekle.


Czas na puentę. Każdy z nas staje przed wyborem.

Wybór polega na tym, czy pragniemy prawdy o sobie (nawet tej trudnej), czy chcemy żyć złudzeniami? Czy chcemy, by do nas dotarł Boży głos, Boże Słowo, czy chcemy się zagłuszyć i znieczulić?

Wybór polega na tym, czy ciągle i bez umiaru, i bez potrzeby włączać będziesz telewizję, muzykę, Internet. Czy nauczysz się z tego korzystać we właściwy sposób.

Wybór polega na tym, czy masz być niewolnikiem, czy człowiekiem wolnym.


Jeśli zagłuszysz się i znieczulisz to nawet gdy zmarły przyjdzie i zwiastować ci będzie Ewangelię, nie usłyszysz jej, i nie uwierzysz.


ks. Zbigniew Paweł Maciejewski


 
Wyszukiwarka

Czas ucieka


wieczność czeka

wschód słońca 05:09 UT,
zachód słońca 16:25 UT
okr. zimowy +1h; okr. letni +2h
Dziś jest: 66 dzień i 10 tydzień r.
do końca roku pozostało 299 dni
Imieniny obchodzą:
Paweł, Tomasz, Felicyta
Twoje IP: 3.237.97.64
jesteś gościem wyświetlono razy obecnie jest gości
© by Marian Kurtycz
Ostatnia aktualizacja strony
03.02.2018
Witryna powstała 1 maja 2011 r. w dniu beatyfikacji Papieża Jana Pawła II