43.jpg

Winnica 12 sierpnia 2016 roku.

46. Lectio divina – najczęściej zadawane pytania

Dopowiedzenia do metody modlitwy lectio divina w formie FAQ – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:


Jak długo ma trwać czas pierwszego etapu, jak długo czytać?

W tym etapie nie liczy się czas, ale znalezienie fragmentu, który nas wewnętrznie poruszy. Czasem to będzie druga sekunda, czasem piąta minuta. Nie patrz na zegarek, patrz na swoje reakcje.


Jak długo ma trwać czas drugiego etapu, jak długo powtarzać?

Nie mierzymy czasu, ani nie liczymy powtórzeń. Powtarzaj tak długo, aż się nasycisz. Nie śpiesz się, nie chodzi o to, by stać się katarynką. Między kolejnymi powtórzeniami niech będą przerwy. Działaj zgodnie z twoim temperamentem i usposobieniem.


Jak długo ma trwać czas trzeciego etapu, jak długo mówić?

Nie mierz czasu. Po prostu powiedz to co masz do powiedzenia. Niczego nie skracaj, ale i sztucznie nie przedłużaj.


Ile będzie trwała całość?

Tyle ile będzie! Na pewno różnie. W praktyce może to być raz 5 raz 15 minut. Jeśli przejdziesz cykl to po prostu idź dalej – czytaj dalszy tekst (etap 1), zatrzymaj się nad tym co cię poruszy i powtarzaj go (etap 2), gdy już się nim nasycisz zacznij mówić (etap 3).


Co mam robić, gdy nie rozumiem tekstu?

Nie przejmuj się! Celem tej metody wcale nie jest zrozumienie tekstu. Czasem coś zrozumiesz, czasem nic, najczęściej będzie to rozumienie cząstkowe. Sens tej metody polega na otwarciu się na Boga i przebywaniu z Nim. Wierz mocno, że Słowo Boga, które do ciebie przychodzi wypełni swoje posłannictwo i zrodzi owoc: „Zaiste, podobnie jak ulewa i śnieg spadają z nieba i tam nie powracają, dopóki nie nawodnią ziemi, nie użyźnią jej i nie zapewnią urodzaju, tak iż wydaje nasienie dla siewcy i chleb dla jedzącego, tak słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem, i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa. (Iz 55,10-11)

Użyję teraz porównania, za które niektóre kobiety może się obrażą, ale uważam, że niesie ono prawdę i może dla nas być dobrą nauką. Otóż, czy sens i główne zadanie męża oraz jego oczekiwanie wobec żony to zrozumieć ją? Gdyby tak było, to każdy związek skazany byłby na porażkę. Nigdy kobiety nie zrozumiesz do końca. Nawet mężczyzny nie zrozumiesz choć to mechanizm mniej skomplikowany. Oprócz rozumienia się sa jednak inne profity bycia razem. Jest się ze sobą przede wszystkim do kochania. I z tego płynie największy pożytek.


Jaki tekst wybrać do czytania?

Na początek polecam Kazanie na górze, czyli Mt 5-7. Potem wszystkie Ewangelie i Listy. Ze Starego Testamentu szczególnie Psalmy. Możesz też w ten sposób czytać czytania zbliżającej się niedzieli.


Co robić z rozproszeniami?

W pewnej mierze sa one nieuniknione, nie jesteś przecież maszyną. Gdy przyłapiesz się na rozproszeniu nie zaczynaj wszystkiego od początku. Wróć do momentu, w którym straciłeś wątek i módl się dalej. W uniknięciu rozproszeń pomoże ci systematyczność i stałość – codzienność modlitwy w określonej porze i miejscu. Może też pomóc pewien dobrze pojęty rytualizm – jeśli trzy skłony i pięć oddechów, następnie znak krzyża i zapalenie świecy pomagają ci w koncentracji to trzymaj się tego. Jeśli twój „modlitewny kącik” pomaga ci, to pielęgnuj to.


ks. Zbigniew Paweł Maciejewski


 
Wyszukiwarka

Czas ucieka


wieczność czeka

wschód słońca 05:09 UT,
zachód słońca 16:25 UT
okr. zimowy +1h; okr. letni +2h
Dziś jest: 66 dzień i 10 tydzień r.
do końca roku pozostało 299 dni
Imieniny obchodzą:
Paweł, Tomasz, Felicyta
Twoje IP: 3.237.97.64
jesteś gościem wyświetlono razy obecnie jest gości
© by Marian Kurtycz
Ostatnia aktualizacja strony
03.02.2018
Witryna powstała 1 maja 2011 r. w dniu beatyfikacji Papieża Jana Pawła II