27.jpg

Winnica 5 czerwca 2016 roku.

27. Nie umiem nic

X Niedziela Zwykła, C; 1 Krl 17,17-24; Ps 30,2-6b.11-12a.13b; Ga 1,11-19; Łk 7,11-17;


Grzegorz Markowski i Perfect wylansowali w 1982 roku swój wielki przebój – Autobiografię. Utwór zdobył serca słuchaczy – jest znany i słuchany do dzisiaj. Co przesądziło o sukcesie? Zapewne to, że piosenka odwoływała się do bardzo życiowych i emocjonalnych rzeczy – dzieciństwa, młodości, marzeń, pasji, miłości, tęsknot, dramatów. Pokazywała wzloty, upadki i powroty, ból i radość, porażki i zwycięstwa. Dawała nadzieję. Bogdan Olewicz, autor tekstu, tak tłumaczył przyczyny sukcesu piosenki: „Każdy ze słuchaczy znajduje w niej cząstkę ze swojego życia i pojawia się taka myśl: przecież to jest o mnie!”


Chciałbym w tym momencie skoncentrować się na jednym zdaniu z tekstu tej piosenki. Podmiot liryczny – jakbyśmy powiedzieli na języku polskim – śpiewa w pewnym momencie: „Pewnego dnia / Zrozumiałem, że ja / Nie umiem nic.” Wypowiada to jako człowiek dojrzały, doświadczony, który nawet osiągnął jakąś pozycję w życiu, ale przychodzi do niego zrozumienie: „Pewnego dnia / Zrozumiałem, że ja / Nie umiem nic.”


Ostatnio to uczucie stawało się bardzo mocno moim doświadczeniem. Gdy chorowała moja mama, gdy umierała, bardzo mocno przychodziło do mnie przekonanie, że niczego nie umiem – nie umiem wierzyć, nie umiem się modlić, nie umiem kochać, nie umiem żyć.


To przeżycie, gdy człowiek go doświadcza, może go zniszczyć, ale może też zbawić. Zniszczy, gdy poprowadzi go to do poczucia bezsensu, gdy zakorzeni w sercu rozpacz i poczucie beznadziejności. Gdy człowiek podnosi na siebie rękę, te właśnie takie myśli często są przyczyną jego działań. Zbawi zaś wtedy, gdy człowiek w poczuciu swego zagubienia i swej małości zwróci się ku Bogu.


To o czym mówię doświadczył św. Paweł. Miał poukładane życie, wykształcenie, sprecyzowane poglądy na wszystko. Był gorliwym wyznawcą judaizmu i z pasją tępił chrześcijaństwo. Pewnego dnia, upadając przed Damaszkiem, zrozumiał, że jego życie było pomyłką, że błądził w swoich czynach, że popełnił wiele zła, że biegł gorliwie, ale w złym kierunku.

Gdy Judasz to zrozumiał – powiesił się.

Gdy Paweł to pojął – zaczął służyć Jezusowi.


Moment zrozumienia, że „nie umie się nic” jest kryzysowy, ale jest też może jedyną szansą na rozwój.

Sokrates mawiał: „Wiem, że nic nie wiem”. Niewielu podziela ten pogląd. Pogląd częściej spotykany to: „Wiem wszystko najlepiej.”

Jednak to ludzie i umysły pokroju Sokratesa dokonują odkryć i przełomów, wytyczają nowe drogi i zmieniają świat na lepsze.


Ilu ludzi śpi w poczuciu samozadowolenia. Patrzą na siebie i podziwiają swą mądrość, swoje życie. Może nie popełniają jakiegoś szczególnego zła, nie zdradzają i nie wydają do więzień, ale pochłonęła ich bez reszty i zniewoliła „ich mała stabilizacja”. Uwili gniazdko, w którym jest tak dobrze, które zaspokaja wszystkie ich potrzeby. Nasz podmiot liryczny w „Autobiografii” wyznaje to tak: „W wyrku na wznak / Przechlapałem swój czas / Najlepszy czas.”


Siostro i bracie! Czy zadowolony jesteś z twojego życia? Czy zadowolony jesteś ze swojej modlitwy, swojego chrześcijaństwa? Masz poczucie spełnienia, że osiągnąłeś wszystko, wiesz wszystko i masz wszystko?


W Ewangelii Jezus zwraca się do martwego młodzieńca z Nain: „Młodzieńcze, tobie mówię wstań!” (Łk 7,14b) Może warto, by dzisiaj, nawet jak nie jesteśmy młodzieńcem, usłyszeć w sposób duchowy te słowa jako skierowane do siebie.

Bóg do mnie mówi: „Wstań”.

Bóg dzisiaj do ciebie mówi: „Wstań”.

Wstań i zacznij żyć, prawdziwie żyć. Jeśli trzeba zacznij wszystko od początku. Nie sam, z Bogiem. Zacznij się uczyć chodzić, żyć. Zacznij uczyć się kochać, modlić się, wierzyć.

Nigdy nie jest za późno.


ks. Zbigniew Paweł Maciejewski


 
Wyszukiwarka

Czas ucieka


wieczność czeka

wschód słońca 05:09 UT,
zachód słońca 16:25 UT
okr. zimowy +1h; okr. letni +2h
Dziś jest: 66 dzień i 10 tydzień r.
do końca roku pozostało 299 dni
Imieniny obchodzą:
Paweł, Tomasz, Felicyta
Twoje IP: 3.237.97.64
jesteś gościem wyświetlono razy obecnie jest gości
© by Marian Kurtycz
Ostatnia aktualizacja strony
03.02.2018
Witryna powstała 1 maja 2011 r. w dniu beatyfikacji Papieża Jana Pawła II