22.jpg

Winnica, 18 kwietnia 2010 roku.

22. Rzucam wyzwanie

III Niedziela Wielkanocna – niedziela rozpoczynająca tydzień biblijny; Dz 5,27b-32.40b-41; Ps 30,2.4-6.11-13; Ap 5,11-14; J 21,1-19;


Na dzisiejszą niedzielę, rozpoczynającą tydzień biblijny, biskupi kierują do nas swój list. Zatytułowali go: „Napełnijcie wasze serca Ewangelią”. Chciałbym to wezwanie potraktować bardzo poważnie, chciałbym, byśmy rzeczywiście napełnili się Ewangelią.

Ewangelia dosłownie znaczy "dobra nowina". W swoim liście biskupi przypominają nam co ta dobra nowina wnosić może w nasze życie. Są to trzy rzeczy: "Ewangelia daje Ducha Świętego", "Ewangelia pozwala żyć w przyjaźni z Synem Bożym", "Ewangelia prowadzi do Boga Ojca".


Wydaje się, że są to sprawy oczywiste i tak jest w istocie. Chciałbym jednak, by to jakoś dotknęło nasze serca i te myśli wyrażę w inny sposób.

Jeśli NIE otwieramy się na Ewangelię, jeśli jej NIE słuchamy, NIE czytamy to: nie mamy Ducha Świętego, nie żyjemy w przyjaźni z Synem Bożym i nie znamy drogi do Boga Ojca.

Tę prawdę wyraził bardzo krótko i dosadnie jeden z ojców Kościoła – św. Hieronim – "nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa".

Bez Słowa Bożego, bez Ewangelii, jesteśmy biedni, ślepi i bezradni.


Boże Słowo, Ewangelia to Boże prowadzenie w naszym życiu. Dzisiaj słyszeliśmy "Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi" (J 21,6a). Gdyby zarzucili po lewej, z przodu, z tyłu, czy z brzegu… nic by nie ułowili. Doświadczyli tego trudząc się całą noc.

Ewangelia mówi nam jak żyć, co dobre a co złe, uczy tego kim jest Jezus, rodzi miłość do Jezusa i buduje z Nim przyjaźń. Biskupi piszą: "Kościół i chrześcijanin nie żyje samym sobą, lecz Ewangelią. Z niej się rodzi i z niej czerpie codziennie Mądrość, by iść właściwą drogą przez świat, nie ulec fałszywym ideologiom i nie stracić sprzed oczu celu, którym jest Bóg."


Chciałbym nam wszystkim rzucić dzisiaj wyzwanie. Biskupi piszą: „Napełnijcie wasze serca Ewangelią”. Napełnijmy się zatem.

Chciałbym, by wszyscy, którzy potrafią czytać przeczytali w ciągu najbliższego tygodnia Ewangelię według Marka. To najkrótsza z Ewangelii i jednocześnie najstarsza. Znajdziemy ją w Nowym Testamencie jako drugą księgę – po Ewangelii według Mateusza.

Chciałbym, byśmy każdego dnia przeczytali 2-3 rozdziały. Sprawdziłem, że głośne i wolne przeczytanie fragmentu zajmuje kwadrans. Gdy czytamy po cichu, dla siebie, zapewne potrzeba mniej czasu. Podarujmy ten czas Bogu a przede wszystkim sobie – bo to dla nas jest ważne.


Ważne jest codzienne czytanie. Nie chodzi, by od czasu do czasu, poświęcić godzinę czy dwie, ale by każdego dnia mieć w ręku Pismo Święte.

Wychodząc z kościoła proszę wziąć ulotkę z tablicy. Mamy na ulotce "rozpisaną" Ewangelię na poszczególne dni. Niech to będzie ściąga i przypomnienie. Zakreślajmy każdego dnia przeczytany fragment. Za tydzień przynieśmy te ulotki do kościoła i złóżmy je na tacy, na stoliku za ławkami – to będzie nasz dar.

Osoby, które za tydzień będą niosły dary, niech oprócz wina, wody i pateny z komunikantami i hostią przyniosą także tacę z kartkami. Potrzebne będą zatem nie dwie ale trzy osoby.


Nie chcę jednak, by była to jednorazowa akcja. Rzucam to wyzwanie, by uświadomić, przypomnieć, zachęcić każdego z nas do ciągłego, codziennego obcowania ze Słowem Bożym.

Oby ten nawyk wszedł w nas tak głęboko jak czynienie znaku krzyża, jak codzienna modlitwa.


Biskupi kończą swój list tymi słowami: "Niech kolejne dni rozpoczynającego się Tygodnia Biblijnego ukażą nam, jak wielki dar niesie nam Ewangelia, wprowadzając każdego, kto jej słucha, w osobową komunię z Ojcem i Synem, i Duchem Świętym. Bez tej komunii nie byłoby Kościoła! Na owocne przeżycie Niedzieli Biblijnej i nadchodzącego tygodnia wszystkim z serca błogosławimy.


ks. Zbigniew Paweł Maciejewski


 
Wyszukiwarka

Czas ucieka


wieczność czeka

wschód słońca 05:31 UT,
zachód słońca 16:07 UT
okr. zimowy +1h; okr. letni +2h
Dziś jest: 56 dzień i 9 tydzień r.
do końca roku pozostało 309 dni
Imieniny obchodzą:
Wiktor, Cezary, Zygfryd
Twoje IP: 3.239.192.241
jesteś gościem wyświetlono razy obecnie jest gości
© by Marian Kurtycz
Ostatnia aktualizacja strony
03.02.2018
Witryna powstała 1 maja 2011 r. w dniu beatyfikacji Papieża Jana Pawła II