1.jpg

Winnica 03 stycznia 2016 roku.

1. Duch mądrości

II niedziela po Narodzeniu Pańskim; Syr 24,1-2.8-12; Ps 147,12-15.19-20; Ef 1,3-6,15-18; 1 Tm 3,16; J 1,1-18;


W przedstawieniach jasełek niemal powszechnie spotyka się pewien błąd. Nie rozdzierajmy nad nim szat, ale zauważmy, że często treścią jasełkowych przedstawień jest bieda i bezbronność małego Jezusa. I wokół tego rozgrywa się cała akcja. Trzeba Jezusa pocieszyć, nakarmić, napoić. Podzielić się z Nim tym wszystkim co sami mamy.

Skrajna postać sponsorowania pana Jezusa widoczna jest w pewnej pastorałkowej adaptacji: „Zostań Jezu mym braciszkiem, / Podzielę się z Tobą wszystkim. / Dam ci swoje klocki lego, / dam ci misia pluszowego. / Dam zabawki, dam słodycze. / Babcię, dziadka Ci pożyczę. / Podzielę się mamą, tatą, / bądź braciszkiem moim za to.”

Zaiste wielka hojność, ale w Bożym Narodzeniu chodzi generalnie o coś dokładnie odwrotnego. To Jezus sam w sobie jest darem, łaską i prezentem dla nas.


Dlatego w Boże Narodzenie, w kazaniu, mówiłem: „Nie myśl, co możesz zrobić dla Boga, bo nic zrobić nie możesz. Pomyśl, co Bóg może zrobić dla ciebie. I poproś Go o to.” Ciekaw jestem kto pomyślał, i kto poprosił? I o co? Jeśli jednak nie skorzystaliśmy wtedy z tej propozycji to może czas na to dzisiaj? Dalej trwa okres Bożego Narodzenia, dalej Jezus w żłóbku. Dalej gotowy jest słuchać nas, naszych próśb i pragnień.


Przeżywamy wiele niedostatków i mamy wiele pragnień, gdyby jednak nagle każdy z nas stanąłby wobec perspektywy, że natychmiast nasza prośba się spełni, to wielu przeżywałoby zakłopotanie. No właśnie – o co powinniśmy prosić, co jest ważne, czy najważniejsze? Pieniądze, zdrowie, władza, sława, czy powodzenie w życiu i u płci przeciwnej? Zastanów się!


A ja zaproponuje ci pójście drogą Pisma Świętego. Czytania bowiem dzisiejsze zwracają naszą uwagę na mądrość. I mówię wprost – nie proś Boga o pieniądze, zdrowie, władzę i sławę. Proś Go o mądrość. Mam obawy, czy będziecie o to prosić. Płyną one z tego, że bardzo łatwo nam wszystkim uwierzyć, że nie potrzebujemy mądrości z tej racji, że mamy jej pod dostatkiem. Jednym słowem – każdy jest mądry i najchętniej sam udzielałby swej mądrości innym.


Tymczasem Paweł Apostoł nas naucza: „Gdyby ktoś mniemał, że coś wie, to jeszcze nie wie, jak wiedzieć należy.” (1Kor 8,2) Prawdziwa mądrość jest darem od Boga. Nie zdobywasz jej samodzielnie. Zdobywać możesz wiedzę, gromadzić możesz informacje, ale mądrość pochodzi z góry.


Zauważ jak wielu wykształconych ludzi potrafi być bezdennie głupimi. I jak wielu ludzi prostych ma zdumiewającą mądrość. Bo mądrość pochodzi od Boga. Proś Boga o mądrość. Tym tropem poszedł Salomon. Mógł Boga poprosić o wszystko. Poprosił o mądrość. I spodobało się to Bogu. Dostał mądrość a dodatkowo, w bonusie, władzę, sławę, bogactwo i kobiety.


Nie proś Boga o pieniądze, zdrowie, władzę i sławę. Proś o mądrość. Z mądrością zdobędziesz wszystko. Zdobądź się na pokorę i proś o mądrość.


ks. Zbigniew Paweł Maciejewski 
Wyszukiwarka

Czas ucieka


wieczność czeka

wschód słońca 05:31 UT,
zachód słońca 16:07 UT
okr. zimowy +1h; okr. letni +2h
Dziś jest: 56 dzień i 9 tydzień r.
do końca roku pozostało 309 dni
Imieniny obchodzą:
Wiktor, Cezary, Zygfryd
Twoje IP: 3.239.192.241
jesteś gościem wyświetlono razy obecnie jest gości
© by Marian Kurtycz
Ostatnia aktualizacja strony
03.02.2018
Witryna powstała 1 maja 2011 r. w dniu beatyfikacji Papieża Jana Pawła II