Płock, 19 października 2008; kazanie na spotkaniu grupy bierzmowanych.

Droga Boża

XXIX Niedziela Zwykła, A; Iz 45,1.4-6; Ps 96,1.3-5.7-10ac; 1Tes 1,1-5b; Mt 12,21; Mt 22,15-21


Spotkałem kiedyś wypowiedź obcokrajowca, który pracował na placówce misyjnej w Turcji. Człowiek ten przyjechał kiedyś do Polski i stwierdził, że w naszym kraju ludzie mają podobny opór, gdy mówi im się o Jezusie, jak mają Turcy - w większości wyznawcy islamu.

Na pierwszy rzut oka wydawać się by mogło, że człowiek ten grubo przesadził. Zestawić ze sobą muzułmańską Turcję i od tysiąca lat katolicką Polskę i stwierdzić, że nie ma tu specjalnych różnic to gruby nietakt.


Przypatrzmy się jednak tej wypowiedzi bliżej, zestawiając ją z wersetem dzisiejszej Ewangelii. Czytamy: "Posłali więc [faryzeusze] do Niego swych uczniów razem ze zwolennikami Heroda, aby Mu powiedzieli: Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i drogi Bożej w prawdzie nauczasz. Na nikim Ci też nie zależy, bo nie oglądasz się na osobę ludzką. Powiedz nam więc, jak Ci się zdaje? Czy wolno płacić podatek Cezarowi, czy nie?" (Mt 22,16-17)


Cóż tu zatem widzimy? Najpierw egzotyczną koalicję - zwolenników Heroda i faryzeuszów, potem ich wspólne wystąpienie, by podstępnie zaatakować Jezusa i oskarżyć go. W wystąpieniu tym jednak pada słowo, które (pewnie niechcący) okazuje się prawdziwe. Chodzi o "nauczanie dróg Bożych".


W tym pojęciu "droga Boża" zawarta jest myśl o tym, że Bóg pokazuje człowiekowi pewien cel i sposób dotarcia do niego. Bóg mówi: tam powinieneś iść, a droga prowadzi tędy..., tędy... i tędy.


Polacy nie mają specjalnych oporów, by przyznać się do przynależności do Kościoła. Nie mają oporów, by powiesić obraz na ścianie i krzyżyk na szyi. Zwykle z szacunkiem potraktują księdza. Będą nawet praktykować udział w różnych nabożeństwach, jeśli nie co tydzień, to przynajmniej przy okazji większych świat.

Polacy na pytanie, czy wierzą w istnienie Boga odpowiedzą w zdecydowanym procencie, że "tak". Do tej chwili ów misjonarz z Turcji nie miał racji surowo oceniając wiarę Polaków.

Gdy jednak zapytasz się ludzi mieszkających w naszym kraju... albo jeszcze lepiej poobserwujesz ich życie, zadając sobie pytanie - jaki wpływ ma ich wiara na ich życie, to... odpowiedź może być bardzo smutna.


Generalnie Polacy wierzą w Boga, ale się z Nim nie liczą. Wiedzą nawet jakie są Boże drogi, ale nie zamierzają tam postawić jednego nawet kroku. Jest to takie praktyczne wyrzucenie Boga ze swojego życia. Zwłaszcza tego życia dnia powszedniego. Od święta Boga się toleruje, nawet lubi, ale na co dzień nie ma on wpływu na nasze decyzje. A chodzenie "drogami Bożymi". Poddanie się Bożej woli to istota wiary.


W dziesiątym rozdziale Jana jest porównanie Jezusa do pasterza a wiernych do owiec.

Jest tam mowa o tym, że pasterz staje na czele owiec, a one postępują za nim (Por. J 10,4). Mamy zatem wspólne kroczenie Bożą drogą.


Czy ten obraz pasuje do współczesnej sytuacji Kościoła w naszym kraju? Mam poważne wątpliwości. Są zapewne tacy, którzy szukają, znajdują i postępują Bożymi drogami. Wielu jednak deklarując swoją wiarę żyje po swojemu, wybierając takie ścieżki jakie im się tylko podobają.


Dzisiaj są wśród nas kandydaci do bierzmowania rozpoczynający swoją drogę przygotowania. To przygotowanie nie będzie polegać na uczeniu ich teorii - wystarczająco dużo nauczyli się już na religii w szkole, ale uczeniu kroczenia Bożymi drogami.


Chciałbym, w tym miejscu zwracam się wprost do kandydatów, wyrazić swoje pragnienie, byście stawali się takimi ludźmi, którzy poważnie potraktują Boga i swoją wiarę. Chciałbym, byście potraktowali to przygotowanie jako okazję do poznania Bożych dróg i okazję do podjęcia decyzji, by nimi kroczyć.


Dzisiejsza Ewangelia kończy się stwierdzeniem: "Oddajcie [...] Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga." (Mt 22,21b) Świat w którym żyjemy sam upomni się skutecznie o to, co do niego należy, czy to będą podatki, czy inne powinności. Nie musimy się o to martwić.

Martwmy się o to, byśmy oddali Bogu to, co należy do Boga.


ks. Zbigniew Paweł Maciejewski 
Wyszukiwarka

Czas ucieka


wieczność czeka

wschód słońca 05:31 UT,
zachód słońca 16:07 UT
okr. zimowy +1h; okr. letni +2h
Dziś jest: 56 dzień i 9 tydzień r.
do końca roku pozostało 309 dni
Imieniny obchodzą:
Wiktor, Cezary, Zygfryd
Twoje IP: 3.239.192.241
jesteś gościem wyświetlono razy obecnie jest gości
© by Marian Kurtycz
Ostatnia aktualizacja strony
03.02.2018
Witryna powstała 1 maja 2011 r. w dniu beatyfikacji Papieża Jana Pawła II