Mława, 10 VIII 2008

Ośmiel się

XIX niedziela zwykła, A; 1Krl 19,9a.11-13; Ps 85,9ab-14; Rz 9,1-5; Ps 130,5; Mt 14,22-33;


Często się mówi, komentując fragment Ewangelii o piotrowym chodzeniu po wodzie, o słabej wierze apostoła. Pokazuje się fakt, że Piotr zawahał się, zwątpił, w wyniku czego zaczął tonąć. Uratowała go ręka Jezusa. Ja jednak bym nie wybrzydzał. Sam dużo bym dał, by mieć tak wielką wiarę jak Piotr. Nie przeczę faktom - to prawda, że zaczął tonąć, że zawahał się i zwątpił. Miał jednak wiarę, która pozwoliła mu wysiąść z łodzi na pełnym morzu. Któż z nas by to uczynił? Komu z nas starczyłoby śmiałości? O śmiałości właśnie chciałbym dzisiaj mówić.


Jezus do apostołów w łodzi mówi: "odwagi". Wcześniej do paralityka, którego niosło czterech rzekł: "Ufaj, synu!" (Mt 9,2b) a do kobiety cierpiącej na krwotok mówi: "Ufaj, córko!" (Mt 9,22b) Gdy posłuchano tych wezwań Jezusa świat obejrzał trzy wielkie cuda: paralityk wstał ze swojego łoża, kobieta została uzdrowiona ze swej niemocy a Piotr zrobił pierwszy krok chodząc po wodzie.


Przyjrzyjmy się tym słowom: "odwagi, ufaj, ufaj". Gdy otworzymy oryginalny, grecki tekst Ewangelii zobaczymy, że w tym miejscu jest we wszystkich wypadkach jedno, to samo greckie słowo: "??????" (tharsei). Zaglądając do słownika możemy zobaczyć, ze słowo to ma następujące znaczenie: "pokazywać odwagę, mieć ufność". Attycka forma tego czasownika tłumaczona jest jako: "okazywać śmiałość, okazywać odwagę, mieć ufność, polegać na kimś". Rzeczownik związany z naszym wyrazem to "tharsos", tłumaczony jest jako "śmiałość, ufność, odwaga". [R. Popowski, Wielki słownik grecko-polski Nowego Testamentu, Warszawa 1996, s. 267].


Gdy Jezus mówi: "ufaj, odwagi" to tym samym chce by okazano to, wyrażono na zewnątrz. A wszystko to ze względu na osobę, której można zaufać, na której można się oprzeć, której ręki można się chwycić. Dlatego lepszym wyrazem w polskim tłumaczeniu byłoby użycie słowa "ośmiel się". Odwaga może byś w środku, można jej nie widzieć. Ośmielenia się nie sposób nie zauważyć. Zawsze je widać. Można rzec, że Jezusowi chodzi o odwagę, której istnienie udowodniono czynem.


Zobaczmy teraz jak istotne wnioski można wyciągnąć, gdy polecenie Jezusa przełożymy na płaszczyznę wiary. Wiara to nie jest "coś w środku" - tylko jakieś wewnętrzne przekonanie, uznanie czegoś. Wiara wyraża się w działaniu. Powiem więcej: wiara staje się w działaniu, zaczyna od działania. Trudno mówić o wierze, gdy ona nie będzie się WYRAŻAĆ słowem i czynem. Trudno mówić o wierze, gdy nie ma "wyjścia za burtę", oparcia się nie na sobie, ale tylko na Bogu. Trudno mówić o wierze, gdy nie ma "kroku wiary".


Podam pewną ilustrację, którą pojmą wszyscy, którzy uczyli się jazdy na rowerze. Gdy podchodzimy do roweru to sztuka jazdy na dwóch kółkach wydawać się może sztuką wręcz cyrkową. Gdy siadamy na rower i stojąc próbujemy utrzymać równowagę, to utwierdzamy się w przekonaniu, że faktycznie to sztuka cyrkowa. I nigdy nie nauczymy się jeździć, jeśli nie odepchniemy się, nie ruszymy, nie naciśniemy pedałów. Nigdy nie nauczymy się jeździć, jeśli nie zaufamy prawom fizyki, które sprawiają że rower w ruchu zachowuje równowagę.


Jeśli w naszym życiu wiary także chcemy zachować równowagę to musimy RUSZYĆ. Musimy ruszyć na burtę, po falach - nie licząc na siebie, tylko na boską moc. Musimy ruszyć na spotkanie z Jezusem. Jeśli tego kroku nie zrobimy, jeśli nie wyrazimy wiary słowem i czynem, to nie będziemy mieć bladego pojęcia czym jest wiara i nie doświadczymy jej mocy. Wiara wtedy będzie miała taki sam pożytek co rower Ukraina dla nie umiejącego jeździć - ciężki, do niczego nieprzydatny i uwiera w tyłek. Nie o to chodzi Jezusowi.


Mamy się ośmielić, okazać odwagę, ruszyć. Dopiero wtedy zobaczymy cud. "Jezus (...) przemówił do nich: Odwagi! Ja jestem, nie bójcie się! Na to odezwał się Piotr: Panie, jeśli to Ty jesteś, każ mi przyjść do siebie po wodzie! A On rzekł: Przyjdź! Piotr wyszedł z łodzi, i krocząc po wodzie, przyszedł do Jezusa." (Mt 14,27-29)


ks. Zbigniew Paweł Maciejewski


 
Wyszukiwarka

Czas ucieka


wieczność czeka

wschód słońca 05:31 UT,
zachód słońca 16:07 UT
okr. zimowy +1h; okr. letni +2h
Dziś jest: 56 dzień i 9 tydzień r.
do końca roku pozostało 309 dni
Imieniny obchodzą:
Wiktor, Cezary, Zygfryd
Twoje IP: 3.239.192.241
jesteś gościem wyświetlono razy obecnie jest gości
© by Marian Kurtycz
Ostatnia aktualizacja strony
03.02.2018
Witryna powstała 1 maja 2011 r. w dniu beatyfikacji Papieża Jana Pawła II