Mława, 20 lipca 2008

Szukaj spichlerza

XVI Niedziela Zwykła, A; Mdr 12,13.16-19; Ps 86,5-6.9-10.15-16a; Rz 8,26-27; Mt 13,24-43;


Dzisiejszy fragment Ewangelii zawiera trzy przypowieści: o chwaście, o zaczynie, o ziarnku gorczycy i jezusowe wytłumaczenie tej pierwszej.


Spójrzmy zatem uważniej na przypowieść o chwaście. Jak w każdej przypowieści mamy warstwę prostej historii czy odniesienie do realiów zwykłego życia i warstwę znaczeniową - to o czym "tak naprawdę" to wszystko jest. Ta warstwa znaczeniowa jest często ukryta - słuchacz sam ma ją pojąć i zrozumieć. W naszym jednak wypadku jest ona jasno i klarownie wyłożona przez Jezusa. W jednym zdaniu przypomnijmy tę przypowieść. Człowiek zasiał pszenicę, jego nieprzyjaciel dołożył ziarno chwastu. Wyrosło jedno i drugie. Słudzy proponowali interwencje - wyrwijmy chwast. Gospodarz ich powstrzymuje: Poczekajcie do żniwa, wtedy zrobimy porządek - pszenica do spichlerza, chwast na spalenie.


Jakie życiowe prawdy powinniśmy z tej historii wyciągnąć?


Pierwsza nauka: Przestańmy się dziwić, że na świecie żyją ludzie dobrzy i źli. Tak to już jest. Nie oskarżajmy jednak o to zło Pana Boga. Bóg sieje zawsze dobro. Przypowieść mówi, że chwast zasiał nieprzyjaciel a Jezus wyjaśnia potem, że miał tu na myśli diabła. Przy okazji - jeśli myślisz, że diabła nie ma - to jesteś w wielkim błędzie. On jest a jego zadanie to: "kraść, zabijać i niszczyć". (J 10,10b)


Druga prawda: Czasami nie jest łatwo odróżnić dobro od zła. Wielu komentatorów przywołuje fakt, że ów chwast, w początkowej fazie rozwoju, jest bardzo podobny do pszenicy - łatwo się pomylić. Dopiero owoc - pokazuje prawdę. Na owoc jednak zawsze trzeba cierpliwie poczekać.


Inna cząstka tej prawdy to kompetencje do selekcji. Jezus nie daje tych kompetencji sługom z przypowieści, daje komuś innemu - żeńcom, którzy są obrazem aniołów przychodzących z Jezusem na sąd. Mamy prawo tu na ziemi mieć swoje opinie i mamy prawo do obrony, ale nie wchodźmy w Boże kompetencje - nie bawmy się w sędziów na sądzie ostatecznym. Zapewne wiemy, że Kain zabił Abla, ale czy pamiętamy, że Biblia zaraz potem mówi: "Ktokolwiek by zabił Kaina, siedmiokrotną pomstę poniesie!" (Rdz 4,15b) Sąd, pomsta i odpłata to rzeczy zarezerwowane dla Boga.


I czas tu już na trzecią prawdę: "sąd, pomsta i odpłata" to rzeczy, które przyjdą - one nikogo nie miną. Spokojnie, cierpliwie - wszyscy się doczekamy. Przyjdzie czas żniw i selekcji. Część żniwa do spichlerza, ale część na spalenie.


Trzy prawdy - zło i dobro rośnie obok siebie, poznajemy jedno i drugie po owocach, na które trzeba czekać, sąd i zapłata należy do Boga.


Koniecznie jednak dodać trzeba czwartą prawdę. Może nawet nie tyle prawdę, co wniosek. Bardzo konkretny dla każdego z nas. Przed każdym z nas stają dwie opcje - podwójny wybór. Każdy z nas może być albo pszenicą albo chwastem. Konsekwentnie każdy z nas trafi albo do spichlerza, albo w ogień zagłady. Nie ma trzeciego miejsca - albo na lewo, albo na prawo. Śmierć albo życie. Dlatego zastanawianie się nad jakością swojego życia jest tak ważne - życiowo ważne.


W przyrodzie nigdy pszenica nie zamieni się w chwast ani chwast nie zamieni się w pszenicę. W życiu duchowym jest to jednak możliwe - sprawiedliwy wejść może na drogę grzesznika a grzesznik może przeżyć swoje nawrócenie. Biblia mówi: "Jeżeli [...] ktoś pozostaje w Chrystusie, jest nowym stworzeniem. To, co dawne, minęło, a oto wszystko stało się nowe." (2Kor 5,17) Dzięki łasce Jezusa chwast może stać pszenicą i trafić może potem do spichlerza. Warto skorzystać z tej możliwości.


Zakończmy wersetem ze śpiewu "Alleluja" przed Ewangelią: "Ziarnem jest słowo Boże, a siewcą jest Chrystus, każdy, kto Go znajdzie, będzie żył na wieki." Odwróćmy go stawiając pytanie: "Chcesz żyć wiecznie? Pragniesz zbawienia?" i zasugerujmy odpowiedź: "Szukaj w swym życiu Jezusa i Jego Słowa".


ks. Zbigniew Paweł Maciejewski


 
Wyszukiwarka

Czas ucieka


wieczność czeka

wschód słońca 05:23 UT,
zachód słońca 16:14 UT
okr. zimowy +1h; okr. letni +2h
Dziś jest: 60 dzień i 10 tydzień r.
do końca roku pozostało 305 dni
Imieniny obchodzą:
Antonina, Antoni, Albin
Twoje IP: 34.234.223.227
jesteś gościem wyświetlono razy obecnie jest gości
© by Marian Kurtycz
Ostatnia aktualizacja strony
03.02.2018
Witryna powstała 1 maja 2011 r. w dniu beatyfikacji Papieża Jana Pawła II