Święto św. Szczepana, 26 grudnia 2006

Możesz zatkać sobie uszy


Jesteśmy w czasie świąt Bożego Narodzenia. W telewizji Pasterka z Watykanu, w radiu kolędy, w gazetach życzenia, dekoracje balkonów, przydomowych choinek, szopki nie tylko w kościołach, ale często na ulicach. W skrzynce na listy świąteczne kartki, a w wielu sklepach ekspedientki mają założone mikołajowe czapki. Wielka obecność religijnych treści, wielka obecność Boga. I wielka zgoda, by mówić o narodzinach Bożej Dzieciny, by głosić, by pokazywać, by dopuścić to wszystko do nas.

Zastanawialiśmy się może dlaczego tak jest? Dlaczego tego małego Jezusa wpuszcza się do mediów, sklepów, na ulice? Ja mam swoją teorię na ten temat. Sądzę, że świat będzie akceptował Pana Jezusa póki ten jest mały, nie umie mówić i można go wykorzystać do swoich interesów.

A mały Jezus doskonale się nadaje do robienia interesów. To takie liryczne i poetyczne. Sianko, chuchające na dzieciątko zwierzątka, chmary aniołków, chwytające za serca kolędy. To bardzo miłe i sympatyczne. Nawet ateista w witrynie swojego sklepu postawi choinkę i przyklei aniołka. Nawet polityk, który nic nie ma wspólnego z wiarą zaśpiewa: "Bóg się rodzi..." i przełamie się opłatkiem. Wszystko, by nakręcić interes, by odnieść jakąś korzyść. Popatrzmy na wiele firm, które w gazetach wykupują całe kolumny by umieścić swoje życzenia. Wesołych świąt życzy wytwórnia kapsli. Wesołych świąt życzy zakład prostowania szprych. Wesołych świąt życzy hurtownia młotków i śrubokrętów. A przy każdych życzeniach podany adres, telefon i fax.

Naprawdę życzą, czy robią interes? Czynią coś bezinteresownego czy budują markę? Czy wszystkie te zakłady, firmy i ludzie potrafią prawdziwie otworzyć swoją kasę na potrzebujących, albo chociaż po ludzku traktować tych, których zatrudniają?

Świat lubi małego Jezuska. Gdyby Bóg się nie narodził to świat by go wymyślił, by sprzedać więcej margaryny, czy zdobyć dwa punkty poparcia.

...

Świat lubi małego Jezuska, ale nie lubi gdy ten dorasta, gdy zaczyna mówić. Świat chętnie zgodziłby się na Boga, byle ten na wieki został w swoim żłóbeczku i tylko machał raczkami, i nie mówił. Świat się irytuje, gdy Jezus zaczyna dorastać i wypowiada swoje Słowo. Świat traci humor, gdy Jezus przypomina Prawo swojego Ojca: nie zabijaj, nie kradnij, nie cudzołóż, czcij ojca i matkę, nie pożądaj!!!

Świat wtedy mówi: Jakie to niesmaczne, jakie to nietolerancyjne, totalitarne, nie umiejące uszanować prawdziwych potrzeb człowieczeństwa. Gdy Jezus zaczyna mówić znika z telewizji i radia. Znika z gazet, sklepów i ulic. Jest niepotrzebny, persona non grata.


Minęło kilka minut kazania a jeszcze nic o św. Szczepanie. Pozornie nic, bo Szczepan to klasyczny przypadek rekcji świata na Bożą prawdę. Zauważmy co zrobili ludzie słuchający św. Szczepana, gdy ten do nich mówił? "Podnieśli wielki krzyk, zatkali sobie uszy i rzucili się na niego wszyscy." Nie mogli słuchać, głoszonego przez niego Bożego słowa. Zabić proroka, niech nas nie niepokoi, nie zawstydza, nie upomina. Niech przestanie mówić o nawróceniu, Bożym prawie i Bożym porządku. Zakneblować go i udusić. I wyrzucić z miasta (zauważmy, że Szczepana wywleczono poza miasto i tam ukamienowano).

Może właśnie dlatego Kościół stawia przed nami postać św. Szczepana zaraz następnego dnia po Bożym Narodzeniu, by pokazać jak różna może być odpowiedź na przychodzącego Boga. Można stać się wiernym Bożym świadkiem (jakim był Szczepan), albo mordercą prawdy (jakim stał się kamienujący tłum).

Warto zatem, by nie pozostać jedynie przy tkliwych sentymentach, zapytać samego siebie, czy przyjmuję do swego życia nie tylko małego Jezusa, ale także to, co On przynosi na świat: wezwanie do nawrócenia, do przemiany swego życia, do życia zgodnego z wolą Bożą.

Możesz to usłyszeć, albo zatkać sobie uszy.

ks. Zbigniew Paweł Maciejewski
 
Wyszukiwarka

Czas ucieka


wieczność czeka

wschód słońca 05:23 UT,
zachód słońca 16:14 UT
okr. zimowy +1h; okr. letni +2h
Dziś jest: 60 dzień i 10 tydzień r.
do końca roku pozostało 305 dni
Imieniny obchodzą:
Antonina, Antoni, Albin
Twoje IP: 34.234.223.227
jesteś gościem wyświetlono razy obecnie jest gości
© by Marian Kurtycz
Ostatnia aktualizacja strony
03.02.2018
Witryna powstała 1 maja 2011 r. w dniu beatyfikacji Papieża Jana Pawła II